An analysis of U.S.' domestic issues and international stance in the light of a comparison between the theories of 'End of History' and 'Clash of Civilizations'
'Tarihin Sonu' ve 'Medeniyetler Çatışması' teorilerinin karşılaştırılması ışığında A.B.D.'nin iç meselelerinin ve uluslararası arenadaki konumunun analizi
  1. Tez No: 770378
  2. Yazar: SERKAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜMÜŞÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Soğuk Savaş sonrası Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (S.S.C.B.) dağılması sonucunda tek süper güç olarak kalan A.B.D.'nin, liberal demokrasiyi ne kadar başarabildiğini ve dünya çapında da onu ne kadar teşvik edebildiğini inceler. Böylece, tek bir ideal sistemin tüm dünya üzerinde uygulanabilirliğini incelemiş olur. Söz konusu bu uygulanabilirliğe ışık tutan ve“tarihin sonu”olarak bilinen teorisiyle ünlü Japon-Amerikan yazar Yoshihiro Francis Fukuyama Soğuk Savaşın sonlanmasını, liberal demokrasinin yakın gelecekte genel kabul görmesi ve böylece de ideolojiler arası savaşın ve tarihin yazımının sonlanması olarak görmüştür. Diğer bir taraftan A.B.D.'li bilim adamı Samuel Phillips Huntington ise“medeniyetler çatışması”teorisiyle, kadim medeniyetler arasındaki çatışmanın asla son bulmayacağını savunmaktadır. Bunun sonucu olarak da,“Batı”nın kendi değerlerini bu köklü medeniyetlere empoze etmesi işe yaramayacaktır. Bu çalışmanın; A.B.D.'de bu iki tezden hangisinin hayat bulduğunu incelemesi sonucunda, ülkenin farklı coğrafi ve iklimsel özellikler barındıran geniş toprakları, kuruluşu ve göçmen kabulü gibi nedenlerle oluşmuş bulunan kozmopolit popülasyonu itibarıyla tüm dünyanın belli bir ölçekteki numunesi sayılabileceğinden hareketle, küresel ölçekte de söz konusu tezlere dair genel bir fikir vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how much the U.S. could achieve liberal democracy and promote it in the world upon standing out as the mere superpower after the collapse of the Union of Soviet Socialist Republics (the U.S.S.R.) at the end of the Cold War. Thus, it gets to examine the applicability of a single ideal system to the world. Shedding a light on this applicability, the Japanese-American author Yoshihiro Francis Fukuyama, famous for his theory shortly known as“the end of history,”has seen the end of the Cold War as the imminent recognition of liberal democracy, ending the conflicts among ideologies and the writing of history. On the other hand, American scientist Samuel Phillips Huntington through his theory of“clash of civilizations”claims that the conflicts among greater civilizations will never come to a halt. Thus it is futile for the“West”to impose its values on these rooted civilizations. This dissertation is expected to produce a general idea about these two theories on a global scale upon examining which of them is embodied by the U.S. since it can be considered as a sample of the whole world due to its cosmopolitan population stemming from its foundation and other contributing factors such as immigration, a vast stretch of land accommodating various geographical and climatic features, etc..