Fenitrotiyon'un ratlarda testikular toksisitesi üzerine gallik asit'in koruyucu rolü
Protective role of gallic acid on fenitrothion induced testicular toxicity in rats
  1. Tez No: 770412
  2. Yazar: ENİS TAHA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fenitrotiyon, tarımsal zararlılara karşı sıklıkla kullanılan organofosfatlı bir insektisittir. Gallik asit (3,4,5-trihidroksibenzoik asit), bazı bitkilerde doğal olarak oluşan fenolik bir bileşiktir. Pestisitler, hücrelerde ve dokularda reaktif oksijen türlerinin artmasına ve serbest radikallerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, ratlarda fenitrotiyonun neden olabileceği testikular toksisite üzerine gallik asidin koruyucu etkisi araştırılmıştır. Çalışmada ratlar dört gruba ayrılmıştır: 1 grup: kontrol grubu, 2. grup: gallik asit (50 mg/kg/gün) muameleli grup, 3. grup: fenitrotiyon (32 mg/kg/gün) muameleli grup, 4. grup: fenitrotiyon (32 mg/kg/gün) ve gallik asit (50 mg /kg/gün) muameleli grup. 28 günlük uygulamadan sonra ratların testis dokusunda malondialdehit (MDA) düzeyleri ve antioksidan enzim süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon-S-transferaz (GST) aktiviteleri ve testis dokusunda meydana gelen histopatolojik değişiklikler incelenmiştir. Fenitrotiyon, ratların testis dokusundaki MDA miktarında bir artışa neden olurken, antioksidan enzim aktivitelerinde (SOD, CAT, GST, GPx) bir azalmaya neden olmuştur. Gallik asit fenitrotiyonun oluşturduğu oksidatif stresi azaltmıştır. Histopatolojik incelemelerde fenitrotiyon rat testislerinde spermatojenik hücre sayısında azalmaya, bazal membranın bozulmasına ve bazı seminifer tüpçüklerinde nekroza neden olmuştur. Gallik asit rat testislerindeki patolojik değişiklikleri azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Fenitrothion is an organophosphate insecticide that is frequently used against agricultural pests. Gallic acid (3,4,5-trihydroxybenzoic acid) is a naturally occurring phenolic compound in some plants. Pesticides cause an increase in reactive oxygen species and the formation of free radicals in cells and tissues. In this study, the protective effects of gallic acid on fenitrothion induced testicular toxicity in rats were investigated. In the study, rats were divided into four groups: The 1st group: control group, the 2nd group: gallic acid (50 mg/kg/day) treated group, the 3rd group of phenitrothione (32 mg/kg/day) treated group, the 4th group of fenitrothion (32 mg/kg/day) and gallic acid (50 mg /kg/day) treated groups. After 28 days of treated, malondialdehyde (MDA) levels and antioxidant enzyme [superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx) and glutathione-S-transferase (GST)] activities and histopathological changes in rat testis tissues examined. While fenitrothion caused an increase in the MDA level in testicular tissue of rats, it caused a decrease in antioxidant enzyme activities (SOD, CAT, GST, GPx). Gallic acid reduced the oxidative stress caused by fenitrothion. In histopathological examinations, fenitrothion caused a decrease in the number of spermatogenic cells in rat testes, disruption of the basement membrane, and necrosis in some seminiferous tubules. Gallic acid reduced the pathological changes in rat testes.