Üniversitelerde sosyal medya yönetiminin kurumsal itibar algısına etkisi
The effect of social media management in universities onperception of reputation
  1. Tez No: 770410
  2. Yazar: MEHMET KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİÇ ALP AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanlar etkili iletişim yolları geliştirebilmiş toplumsal varlıklardır. İçinde bulundukları toplumda sahip oldukları konum ve diğer insanların kendilerine yönelik algıları aynı zamanda insanların toplum nezdindeki itibarlarını da belirlemiştir. Şüphesiz bu durum kurumlar için de geçerlidir. Kurumların tüm paydaşlarının zihinlerinde oluşturduğu algıya kurumun itibarı denilmektedir. Kurumsal itibar algısının pozitif yönde var olabilmesi için itibar kavramının bazı diğer kavramlarla ilişki içerisinde olması gerekmektedir. Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler kurumların itibar algılarının oluşturulmasına olumlu ve olumsuz şekilde etki etmiştir. Özellikle Web 2.0 ile birlikte ortaya çıkan sosyal ağlar kurumun itibar algısının yönetilmesinde oldukça önemli bir yere sahip hale gelmiştir. Sosyal ağlar günümüzde milyarlarca insanın çift yönlü etkileşime girebildiği ve istediği içeriği üretebildiği sanal dünyalara denmektedir. Bu çalışmanın amacı Adnan Menderes Üniversitesinin sosyal medya yönetim biçimlerinin kurumsal itibar algısına etkisini ölçmektir. Bu ölçmenin yapılabilmesi için üniversitenin paydaşlarından olan öğrencilerin görüşleri alınmış ve bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People are social beings who have developed effective means of communication. The position they have in the society they live in and other people's perceptions of themselves have also determined the reputation of people in the society. Undoubtedly, this also applies to institutions. The perception created by the institutions in the minds of all their stakeholders is called the reputation of the institution. In order for the perception of corporate reputation to exist in a positive direction, the concept of reputation must be in a relationship with some other concepts. Developments in information and communication technologies in recent years have had a positive and negative impact on the perception of reputation of institutions. Especially, social networks that emerged with Web 2.0 have become very important in managing the perception of reputation of the institution. Today, social networks are called virtual worlds where billions of people can interact and produce the content they want. The aim of this study is to measure the effect of Adnan Menderes University's social media management styles on the perception of corporate reputation. In order to make this measurement, the opinions of the students, who are among the stakeholders of the university, were taken and a result was tried to be reached.