Cerrâhiyye-i İlhâniyye'nin Paris nüshası (Giriş-inceleme-metin-dizin)
Paris copy of Cerrâhiyye-i İlhâniyye (Introduction-review-text-index)
- Tez No: 770420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 697
Özet
Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun Cerrâhiyye-i İlhâniyye adlı eserinin Paris nüshası üzerine yapılan bu çalışma Giriş, İnceleme, Metin, Dizin bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Şerefeddin Sabuncuoğlu'nun hayatı, eserleri, eserlerinin nüshaları hakkında bilgi verildi. İnceleme bölümü eserin yazım özellikleri ve ses bilgisi olmak üzere iki alt başlıktan oluşmaktadır. Bu nüsha İlter Uzel tarafından daha önce okunmuştur. Metin bölümünde nüshanın yazı çevirimi yapılmıştır. Esere müdahale edilen yerler dipnotlarla gösterilmiştir. Dizin bölümünde eserde geçen sözcükler köken ve metindeki anlamlarıyla birlikte verildi. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Cerrâhiyye-i İlhâniyye, Eski Anadolu Türkçesi, Şerefeddin Sabuncuoğlu.
Özet (Çeviri)
This study, which is based on the Paris copy of Şerefeddin Sabuncuoğlu's Cerrahiye-i İlhaniye, consists of Introduction, Analysis, Text, Index. In the introduction, information was given about Şerefeddin Sabuncuoğlu's life, works and copies of his works. The analysis section consists of two sub-titles: the writing features of the work and the phonetic information. This copy has been read by İlter Uzel before. In the text part, the text translation of the copy was made. The places where the work was interfered with are shown with footnotes. In the index section, the words in the work are given together with their origin and their meanings in the text. KEY WORDS: Cerrâhiyye-i İlhâniyye, Old Anatolian Turkish, Şerefeddin Sabuncuoğlu.