İskeletsel sınıf 3 hastalarda büyüme modifikasyonu tedavileri ve cerrahi tedavilerin profil algısı ve estetik üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects of growth modification treatments and surgical treatments on profile perception and aesthetics in class 3 skeletal patients
  1. Tez No: 863015
  2. Yazar: ALEYNA GÜLYOKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR TUNCER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışma iskeletsel sınıf 3 hastalara uygulanan büyüme modifikasyonu tedavileri ile cerrahi tedavilerin profil algısı ve estetik üzerine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya iskeletsel sınıf 3, 25 hastanın verileri dahil edilmiştir. Çalışmada hasta arşivindeki tedavi öncesi ve sonrası lateral sefalometrik röntgenler, alçı modeller ve profil fotoğrafları kullanılmıştır. Bu hastalardan 5 tanesi Le-fort I ortognatik cerrahi, 5 tanesi mandibular set-back ortognatik cerrahi, 5 tanesi çift çene ortognatik cerrahi, 5 tanesi çenelik, 5 tanesi ise yüz maskesi ile tedavi görmüştür. Çalışma ortodontistlere, diş hekimlerine ve herhangi bir diş hekimliği eğitimi almamış ortodontik tedavi görmemiş meslek dışı bireylere uygulanmıştır. Her meslek grubundan 38 kadın, 38 erkek olmak üzere toplam 228 kişi çalışmaya katılmıştır. 5 farklı yöntemle tedavi edilmiş hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası fotoğrafları elektronik ortamda hazırlanan bir anket ile katılımcılara ulaştırılmış, katılımcılardan 10'lu likert skalası ile fotoğrafları değerlendirmeleri istenmiştir. Tedavi yöntemleri ve katılımcıların demografik yapısından ayrı olarak, katılımcıların tedavi sonrasındaki verdikleri puanlar tedavi öncesindeki verdikleri puanlara nazaran daha yüksek bulunmuştur. Beş farklı tedavi yönteminde de hem kadın hem de erkek katılımcılar tedavi sonunda estetik değerlerde belirgin artış bildirmişlerdir. Her beş tedavi yönteminde de 31-40 yaş arası katılımcıların tedavi öncesi ve sonrası profil fotoğraflarına verdikleri puanlar diğer katılımcıların verdikleri puanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Yüz maskesi ve çenelikle tedavi görmüş hastaların profilinde ortognatik cerrahiyle tedavi görmüş hastaların profiline kıyasla daha az değişiklik gözlemlenmiştir. Mandibular set-back ortognatik cerrahiyle tedavi gören hastaların profilinde, çift çene ortognatik cerrahi ve Le-Fort I ortognatik cerrahiyle tedavi gören hastaların profiline kıyasla daha fazla bir değişim görülmüştür. Diğer meslek grupları beş tedavi yönteminde de hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası profil fotoğraflarına diş hekimleri ve ortodontistlere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek puan vermişlerdir. Çenelik ve yüz maskesi ile tedavi edilen hastaların tedavi öncesi profil fotoğraflarına ortodontistler diş hekimlerine göre, diş hekimleri ise diğer meslek gruplarına göre daha düşük puan vermişlerdir. Sonuç olarak tedavi yöntemi ne olursa olsun tedavi sonunda estetik değerlerde belirgin artışlar gözlenmiştir. Fakat yüz estetiğin değerlendirilmesi, yüzün tek bir özelliğine bağlı değil, yüzdeki birden fazla özelliğe ve bu özelliklerin birbirleri ile olan uyumuna bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of growth modification treatments and surgical treatments on profile perception and aesthetics in skeletal Class 3 patients. The data of 25 skeletal Class 3 patients were included in the study. Pre- and post-treatment lateral cephalometric radiographs, dental cast models and profile photographs from the patient archives were used. Of these patients, 5 were treated with Le-Fort I orthognathic surgery, 5 with mandibular set-back orthognathic surgery, 5 with double-jaw orthognathic surgery, 5 with chin cup and 5 with face mask. The study was conducted on orthodontists, dentists, and non-dental individuals who had not received orthodontic treatment. A total of 228 participants, including 38 women and 38 men from each professional group, participated in the study. Photographs of patients treated with 5 different methods were electronically prepared and sent to the participants through a questionnaire, asking them to evaluate the photographs on a 10-point Likert scale. Regardless of treatment methods and the demographic structure of the participants, the scores given by the participants after treatment were found to be higher compared to the scores given before treatment. Both male and female participants reported a significant increase in aesthetic values after treatment with all five different methods. Participants aged 31-40 gave significantly higher scores to the pre- and post-treatment profile photographs compared to other participants. Less change was observed in the profile of patients treated with face mask and chin cup compared to patients treated with orthognathic surgery. Patients treated with mandibular set-back orthognathic surgery showed more change in profile compared to patients treated with double-jaw orthognathic surgery and Le-Fort I orthognathic surgery. In all five treatment methods, participants from other professional groups statistically gave higher scores to the pre- and post-treatment profile photographs of patients compared to dentists and orthodontists. Patients treated with chin cup and face mask received lower scores from orthodontists for their pre-treatment profile photographs compared to dentists, while dentists gave lower scores compared to other professional groups. In conclusion, significant increases in aesthetic values were observed after treatment regardless of the treatment method. However, the evaluation of facial aesthetics is not dependent on a single facial feature but rather on multiple facial features and their harmony with each other.