Optik sinir çapının preeklamptik ve normal gebelerde intrakranial basınçla korelasyonunun karşılaştırılması
Comparison of correlation between optic nerve sheath diamater and intracranial pressure in preeclamptic and normal pregnant women
- Tez No: 696001
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada Transkranial Doppler (TKD) ultrason ölçümleri ile elde edilen Orta Serebral Arter Kan Akış Hızı (OSAKAH) değerleri ve oküler sonografi ile ölçülen Optik Sinir Kılıfı Çapı (OSKÇ) değerleri arasındaki korelasyonun araştırılması amaçlanmıştır. İntrakranial basınç (İKB) yüksekliği ile bilinen preeklamptik gebeler, sağlıklı gebelerle karşılaştırılmıştır. OSAKAH ve OSKÇ arasındaki korelasyon olması halinde, İKB tahminine yönelik uygulamalarda zahmetli ve uzmanlık gerektiren ve hasta konforuna etki eden TKD ultrason ölçümlerine ihtiyaç duyulmaksızın, oküler sonografi ile pratik bir şekilde OSKÇ ölçümü yapılacaktır. Bu değer elektif sezaryen uygulanacak hastalarda örneğin post-dural ponksyion baş ağrısına yatkınlık gibi prediktif faktör olarak kullanılabilecektir. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı onayı alındıktan sonra Kasım 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında elektif sezaryen operasyonu planlanan 30. Gebelik haftasını doldurmuş preeklamptik hastalar ve 30'u da sağlıklı ASA II sağlıklı gebe olarak 61 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya genel anestezi altında sezaryen olmak isteyen hastalar dahil edilmiştir. Hastalar preeklamptik hasta grubu Grup I ve sağlıklı ASA II gebe hasta grubu Grup II olarak 2 gruba ayrılmıştır. Hastalar ameliyathaneye geldikten sonra preoperatif olarak optik sinir kılıfı çapı (OSKÇ) yüksek frekanslı lineer prob ile ölçülmüştür. Transkranial Doppler ultrason (TKD) ile intrakranial basınç göstergesi olan Pulsatil İndeks (Pİ) 2 mhz pulse probu kullanılarak ölçülmüştür. TKD ultrason ile elde edilen parametreler ve OSKÇ ölçümleri arasındaki korelasyon araştırılmıştır. Ek olarak, hastaların nörolojik semptomları sorgulanmış ve her iki grup için preoperatif ameliyathane tek ölçüm alınmıştır. Bulgular: Hastaların optik sinir çapı ve pulsatil indeks bulguları ile gruplar arasındaki farklılıklar incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to assess correlation between middle cerebral artery blood flow velocity (MCABFV) measured by transcranial Doppler (TCD) sonography, and optic nerve sheath diameter (ONSD) measured by ocular sonography. To do this,in a group of preeclamptic pregnant women known to have elevated intracranial pressure (ICP) compared with the ASA II pregnant women. If a correlation between MCABFV and ONSD can be demonstrated, the ONSD measurement, which can be readily performed using ocular sonography, holds the potential to be used as a means to ICP without the need for TCD sonography. An inconvenient method which interferes with patient comfort and requires expertise. The ONSD parameter can be used as predictive factor such as predisposition to post-dural puncture headache occurrence, in patients undergoing elective cesarean section. Material and method: After ethical approval, we recruited 61 patients including 31 preeclamptic pregnant women (gestational age>30 weeks) and 30 ASA II healthy pregnant women scheduled for elective cesarean section between November, 2020 and April, 2021. The study included patients who accepted cesarean section under general anesthesia. The patients were assigned into two groups: group I including preeclamptic pregnancies and group II including ASA II healthy pregnancies. After arrival to operating room, the ONSD was preoperatively measured using high-frequency linear probe. Pulsatile index (PI), an indicator for intracranial pressure, was measured by TCD sonography using 2 Mhz pulse probe. The correlations between parameters from TCD sonography and ONSD measurements were evaluated. In addition, neurological symptoms were questioned in the patients and a single measurement at operation room in both groups. Findings: The differences in optic nerve diameter and pulsatile index findings were evaluated.