Yükseköğretimde örgüt kültürü: Sistematik derleme çalışması
Organizational culture in higher education: A systematic review study
- Tez No: 770438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTAN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, yükseköğretimde yer alan örgüt kültürü tez çalışmalarını belirli ölçütlere göre incelemek ve konuya ilişkin eğilimlerin mevcut durumunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında, YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanında“yükseköğretimde örgüt kültürü”ve“örgüt kültürü”terimleri taranmıştır. Tarama sonucu 2004-2021 yılları arasında gerçekleştirilen tez çalışmaları nitel araştırma yöntemlerinden sistematik derleme yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamındaki tezlerde nicel desen kullanılmış, akademik personel üniversite örgüt yapısındaki rolü gereği diğer üyelere ( yönetici, öğrenci, politika yapıcı) göre daha fazla çalışmada katılımcı olarak seçilmiştir. Çalışmalarda örgüt kültürü ile ilgili birçok kavram çalışmalara konu edinmektedir. Çalışmalarda önerilerin daha fazla yöneticilere yönelik yapıldığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak; araştırma kapsamında incelenen tezlerde örgüt kültürünün birçok alt boyutla ilişkisi tespit edilmiş ve değerlendirmeye alınmıştır. Bunun yanı sıra üniversitelerin toplumsal rolü ve taşıdığı alt kültürleri açısından üniversitenin örgütsel kültürü ve alt kültürleri arasındaki ilişkilerin inceleme ihtiyacı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in order to examine the organizational culture studies in higher education according to certain criteria and to determine the current state of the trends in the subject. Within the scope of the research, the terms“organizational culture in higher education”and“organizational culture”were searched in the YÖK National Thesis Center databases. As a result of the screening, the studies carried out between the years 2004-2021 were analyzed using the systematic review method, one of the qualitative research methods. In the studies within the scope of our research, the quantitative and the qualitative design were used. Due to the role of academic staff in the organizational structure of the university, they were selected as participants in the studies. In studies, many concepts related to organizational culture are subject to studies. In the studies, it was observed that the suggestions were made to more managers. As a result; In the studies within the scope of our research, the relationship of organizational culture with many sub-dimensions was determined and evaluated. In addition, it is thought that there is a need to examine the relations between the university's organizational culture and subcultures in terms of the social role and subcultures of universities.