Kruvaziyer şirketlerinin web sitesi tasarımlarının semantik uyum açısından değerlendirilmesi ve bir ontoloji önerisi
The evaluation of the website designs of cruise companies in terms of semantical harmony and an ontology proposal
- Tez No: 770439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNTEKİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada kruvaziyer şirketlerinin web site tasarımlarının semantik web uygulamaları ile uyumlu olup olmadığı araştırılmış ve bir kruvaziyer turizm ontolojisi oluşturulması adına ontolojide yer alması gereken kavramlar ortaya çıkartılmıştır. Çalışmada örneklem olarak 57 adet kruvaziyer şirketi web sitesi incelenmiştir ve kruvaziyer şirketlerinin web sitelerinde bulunan birincil veriler kullanılmıştır Araştırma modeli olarak, var olan bir durumun betimlenerek açıklanmaya çalışıldığı tarama modeli tercih edilmiştir. Veriler, nitel analiz yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi yoluyla 2 aşamada toplanmıştır. İlk olarak web sayfalarının teknik arayüzlerinde yer alan html kodları içerisinde gömülü olan bağlantılı veri, ikinci olarak web sayfalarının kullanıcı arayüzü olarak tanımlanabilecek görünen kısımda yer alan tüm sözcükler değerlendirilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde semantik web kavramı ve altyapısını oluşturan bilgi teknolojilerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde turizm işletmelerinde kullanılan bilgi teknolojileri, semantik web uygulamaları ve var olan turizm ontolojilerinden bahsedilerek, kruvaziyer işletmelerinde faydalanılan bilgi teknolojileri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde birincil verilere dayanılarak kruvaziyer işletmelerinin web site tasarımları semantik uyum açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirmeye göre kruvaziyer şirketlerinin web sitelerinin büyük çoğunluğunun semantik web altyapısına hazır olmadıkları tespit edilmiş ve bir kruvaziyer turizm ontolojisinde yer alması gereken sözcükler belirlenerek kruvaziyer turizm ontolojisi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether the website designs of cruise companies are compatible with semantic web applications and the concepts that should be included in the ontology were revealed in order to create a cruise tourism ontology. In the study, 57 cruise company websites were examined as a sample and primary data on the websites of cruise companies were used. The data were collected in 2 stages through document analysis, which is one of the qualitative analysis methods. First, the linked data embedded in the html codes in the technical interfaces of the web pages, and secondly, all the words in the visible part that can be defined as the user interface of the web pages were evaluated. The study consists of three parts. In the first part, the concept of semantic web and the information technologies that make up its infrastructure are mentioned. In the second part, information technologies used in tourism enterprises, semantic web applications and existing tourism ontologies are mentioned, and information technologies used in cruise enterprises are emphasized. In the third chapter, website designs of cruise companies are evaluated in terms of semantic compatibility based on primary data. According to the evaluation, it has been determined that the majority of the websites of the cruise companies are not ready for the semantic web infrastructure and the words that should be included in a cruise tourism ontology have been determined and a cruise tourism ontology has been suggested.