Yüreğir İlçesinin (Adana) Yeraltısuyu kirliliği açısından değerlendirilmesi
Investigate the causes of contamination in Yüreğir Country of Adana
- Tez No: 77044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAZİYE ABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ YÜREĞİR İLÇESİ (ADANA)'NIN YERALTISUYU KİRLİLİĞİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Ayşe ÇALIM ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Yrd.Doç. Dr. Şaziye ABACI Yıl: 1998, Sayfa: 82 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Şaziye ABACI : Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ : Prof. Dr. Servet YAMAN Projenin amacı; Adana İli Yüreğir ilçesinin yeraltısuyu kirliliği açısından değerlendirilmesidir. Bu çalışmada anyonlar, katyonlar, bazı iz elementler, pH, EC, T°C ve tuzluluk gibi parametrelerin on aylık ölçümleri yapılmıştır. Verilen on aylık değişimleri saptanmış ve kullanıma uygunluk sınıflamaları yapılmıştır. Fe, Mn, Cu, Zn, Si, Ni, Cd, Al, Cr, Pb, Co ve Sr analizleri için atomik absorbsiyon spektrofotometresi kullanılmıştır. Na ve K analizleri alev fotometre cihazları ile yapılırken; S04 içeriğinin saptanmasında gravimetrik, Cl, HC03, CO3 ve Mg iyonlarında ise volumetrik metodlar kullanılmıştır. Piper diyagramı ile yapılan kimyasal sınıflamaya göre suların 1., 3 ve 5 'inci bölgede, yan logaritmik Schoeller diyagramına göre de içme sulan olarak kullanılmaya uygun olduğu saptanmıştır. Stiff e göre suların tipi kalsiyum ve magnezyum bikarbonat olarak tespit edilmiştir. Anahtar kelimeler : Anyon, Katyon,Schoeller Diyagramı, Su Kirliliği, Piper Diyagramı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc. THESIS INVESTIGATE THE CAUSES OF CONTAMINATION IN YÜREGIR COUNTY OF ADANA Ayşe ÇALIM DEPARTMENT OF GEOLOGY ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Şaziye ABACI Year: 1998, Pages: 82 Jury : Yrd. Doç. Dr. Şaziye ABACI : Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ : Prof. Dr. Servet YAMAN The aim of this project is investigate the causes of contamination in Yüreğir county of Adana. Anions, cations, pH, EC, T°C and saltness etc are measured in ten mounths period. Variations in ten mounths period are determined. They are also classified due to usage suitability. An atomic absorptions spectrofotometer has been used for the analysis of Fe, Mn, Cu, Zn, Si, Ni, Cd, Al, Pb, Cr, Co, Sr while the analysis of K and Na have been made by a flame fotometer, gravimetric methods have been used for the determination of SO4 content and volumetric method have been used for the ions of CI, HCO3, Mg and CO3. According to the chemical classification made by Piper diagram, the samples of water, whose carbonete hardness are more than 50%, have been determined to be suitable for drinking when semi-logaritmic Schoeller diagram has been considered. According to Stiff diagram the types of water have been determined to be calsium or magnesium bicarbonete. Key Words : Anion, Cation, Schoeller Diagram, Water Pollution, Piper Diagram II