Total kalça artroplastisi uygulanan hastalarda asetabular komponent yerleşiminin üç boyutlu analizi ve klinik sonuçlarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Three-dimensional analysis of acetabular cup orientation and an evaluation of the relationship with pelvic sagittal parameters
  1. Tez No: 770440
  2. Yazar: ALİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Total kalça artroplastisi, kalçanın medikal tedavilerle çözümlenemeyen sorunlarının giderilmesinde tüm dünyada ve ülkemizde giderek artan ve sonuçları başarılı olan bir cerrahi tedavi yöntemidir. Ancak total kalça artroplastisinin bu başarısının; uygun hasta seçimine, ameliyat öncesi yapılan doğru planlamaya, endikasyona uyumlu implant seçimine, uygun cerrahi teknik ve ameliyat sonrası uygulanan etkili rehabilitasyona bağlı olduğu unutulmamalıdır. Çalışmamıza, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Mart 2011 ve Mart 2015 tarihleri arasında tek kalçasına posterolateral yaklaşım ile sementsiz total kalça artoroplastisi uygulanmış olan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 86 hasta dahil edildi. Çalışmada yer alan 86 bireyin yaş ortalaması 56.2 ± 12.2 yıl (31-75), ve ortalama takip süresi 32.6 ± 16.9 ay olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Total hip arthroplasty is a surgical treatment method with increasing results and successful results all over the world and in our country for the elimination of hip problems that cannot be resolved with medical treatments. However, it should not be forgotten that the success of total hip arthroplasty depends on appropriate patient selection, correct preoperative planning, selection of implants compatible with the indication, appropriate surgical technique and effective rehabilitation after surgery. Our study included 86 patients who had undergone cementless total hip arthroplasty with a posterolateral approach to their single hip at Ankara Atatürk Training and Research Hospital between March 2011 and March 2015 and met the inclusion criteria. The mean age of the 86 individuals included in the study was 56.2 ± 12.2 years (31-75), and the mean follow-up period was 32.6 ± 16.9 months.