Borsa İstanbul'da yapılan halka arzların yatırımcıların kısa süreli beklentilerini karşılama düzeyi üzerine bir araştırma
A research on the level of meeting short term expectations of public offerings in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 770446
  2. Yazar: DERYA TURABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Şirketler açısından finansman modeli özelliği taşıyan halka arzlar, sermaye piyasalarında oldukça yaygın kullanılan ve çok önemli bir olgudur. Yatımcılar açısından halka arz uzun vade için iyi getiri potansiyeli sağlamaktadır. Ancak ülkemizde halka arzlardan kısa vadeli beklenti içinde olan bir yatırımcı kitlesi de bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 2011-2021 yılları arası Borsa İstanbul perakende sektöründe gerçekleşen halka arzlarda yatırımcıların kısa vadeli beklentilerini ne ölçüde karşılayıp karşılamadıklarının olay etüdü yöntemiyle ölçülmesidir. Elde edilen bulgular neticesinde ilgili dönemde yapılan halka arzlarda yatırımcıların kısa vadeli (1-2 günlük) yüksek getiri beklentilerinin karşılama ihtimalinin bulunduğu, piyasanın henüz yarı etkin kuvvetli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public offening, which have the characteristics of a financing model for companies, are very important and widely used phenomenon in capital markets. For investors, the public offering provides good return potential for the long term. Homever, there is also a mass of investors in our country who have short them expectations from public offerings. The aim of study is to measure whether the public offerings Borsa İstanbul retail sector between 2011-2021 meet the short term expectations of investors by event study method. As a result of the findings, it was concluded that there is possibility of meeting the short term (1-2 day) high return expectations of the investors in the public offerings made in the relavant period, and the market is not yet semi effectively strong.