Halka arzların hisse senedi performansı üzerine etkileri: Borsa İstanbul uygulaması
The effects of public offerings on stock performance: Borsa Istanbul practice
- Tez No: 770445
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sermaye piyasalarının gelişiminin finansal piyasalara ve ekonomiye büyük katkıları bulunmaktadır. Şirketler gelişmişlik düzeylerini yükseltmek ve büyümelerini sağlamak için finansal kaynaklara ihtiyaç duymaktadır. Şirketler bu ihtiyacı ya iç finansman kaynaklarından ya da dış finansman kaynaklarından sağlayabilmektedir. Ancak iç finansman kaynaklarının yetersiz duruma gelmesiyle şirketler dış finansman kaynaklarına da ihtiyaç duymaktadır. Bu oluşan ihtiyacı da şirketler ya bankalar tarafından borçlanarak karşılayabilir ya da bir diğer yöntem olarak kendi hisse senetlerini halka arz ederek karşılayabilmektedir. Yapılan bu çalışmada 2010- 2021 yılları arasında Borsa İstanbul bünyesinde teknoloji, bilişim ve enerji sektörlerinde ilk kez halka arz olan şirketlerin hisse senetlerinin orta ve uzun vadede performanslarının analiz edilerek olay etüdü yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Analizler sonucu elde edilen bilgilere göre yatırımcıların sermaye piyasasına olan güveni, ilk kez halka arz olan şirketlerin sermaye piyasasının gelişimine katkısı ve halka arzların ülkemizin finansal yapısına olan etkisinin ne derece olduğu ölçülecektir. Araştırma sonucunda ilgili dönem ve sektörlerde ilk kez halka arzı gerçekleşen şirketlerin orta ve uzun vadede yatırımcılarının kar elde ettiği ve pazar endeksine kıyasla şirketlerin aşırı pozitif anormal getiri sağlamadığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of capital markets has great contributions to financial markets and the economy. Companies need financial resources to increase their level of development and ensure their growth. Companies can meet this need either from internal financing sources or external financing sources. However, as the internal financing resources become insufficient, companies also need external financing sources. Companies can meet this need either by borrowing from banks or by offering their own stocks to the public as another method. In this study, it is aimed to analyze the medium and long-term performance of the stocks of companies that were offered to the public for the first time in the technology, information and energy sectors within Borsa Istanbul between the years 2010-2021, and to evaluate them with the event study method. According to the information obtained as a result of the analyzes, the confidence of the investors in the capital market, the contribution of the companies that have been offered to the public for the first time to the development of the capital market and the effect of the public offerings on the financial structure of our country will be measured. As a result of the research, it has been concluded that the investors of the companies that have been offered to the public for the first time in the relevant period and sectors, make profits in the medium and long term and that the companies do not provide excessively positive abnormal returns compared to the market index.