Brexit süreci ve Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasının olası ekonomik etkileri
The Brexit process and the possible economic effects of the United Kingdom's leaving from the European Union
  1. Tez No: 770447
  2. Yazar: RÜVEYDA BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasına yönelik olarak 2016 yılında gerçekleştirilen referandum sonucu hem Birleşik Krallık hem de Avrupa Birliği açısından oldukça önemli bir noktadır. Brexit olarak adlandırılan bu süreç sonucunda Avrupa Birliği'nden ayrılmaya karar veren Birleşik Krallık açısından ekonomik sonuçlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 2000:Q1-2022:Q1 dönemine ilişkin EU-27 ülkeleri ve Birleşik Krallık'a ait gayri safi yurt içi hasıla, ihracat, reel döviz kuru verileri kullanılarak panel veri analizi uygulanmıştır. Ayrıca belirlenen modele Brexit'in etkisini ölçebilmek için Brexit kukla değişkeni dahil edilmiştir. Analiz sonucunda belirlenen modelin Driscoll-Kraay (1998) dirençli tahmin yöntemi ile tahmin edilmesinin uygun olduğu belirlenmiştir. Tahmin edilen modelde ihracat ve reel döviz kuru değişkenlerinin gayri safi yurtiçi hasıla üzerinde arttırıcı bir etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Brexit sonrası için bu değişkenler incelendiğinde ise reel döviz kuru ve ihracatın gayri safi yurt içi hasılayı arttırıcı etkisinin Brexit öncesi sürece göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The result of the referendum held in 2016 for the United Kingdom to leave the European Union is a very important point for both the Uunited Kingdom and the European Union. In the study, it is aimed to determine the economic consequences for the United Kingdom, which decided to leave the European Union as a result of this process called Brexit. In the study, panel data analysis was applied by using the gross domestic product, export, real exchange rate data of EU-27 countries and the United Kingdom for the period 2000:Q1-2022:Q1. In addition, the Brexit dummy variable was included in the model to measure the effect of Brexit. As a result of the analysis, it was determined that it was appropriate to estimate the model determined by the Driscoll-Kraay estimation method. In the estimated model, it was concluded that the variables of export and real exchange rate had an increasing effect on the gross domestic product. When these variables are examined for post-Brexit, it has been determined that the real exchange rate and the increasing exports on gross domestic product are lower than the pre-Brexit period.