The impact of Brexit on Scottish nationalism
Brexit'in İskoç milliyetçiliğine etkisi
  1. Tez No: 699029
  2. Yazar: TARIK HALİD ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez ile amaçlanan temel mesele, Birleşik Krallık'ın, Avrupa Birliği'nden ayrılması ile başlayan Brexit sürecinin, Birleşik Krallık'ın bir parçası olan İskoçya'ya ve hali hazırda bağımsızlık yanlısı olan İskoç milliyetçiliğine etkisini sunmaktır. Bu konu incelenirken, milliyetçlik teorileri ve kısa geçmişi incelenmiş olup teze uygulanmıştır. Ayrıca Birleşik Krallık'ın ve İskoçya'nın tarihsel geçmişleri tezde sunulmaktadır. Bu çerçevede İskoçya'nın İngiltere ile birleşim süreci (Taçların Birleşmesi) anlatılmıştır ve Birleşik Krallık'a üye ülkelere devredilen yönetim haklarından bahsedilmiştir. Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'ne katılım süreci ve sonrasında gündeme gelen Avrupa şüpheciliği de anlatılmıştır. Daha sonra Brexit'in İskoç ayrılıkçı hareketi ve söylemi üzerindeki etkileri sunulmuştur ve ayrıca tarafların ve partilerin tutumu da ortaya konmuştur. Bu çerçevede söylem analizi metodu kullanılmış olup, kitaplar, makaleler, raporlar, anketler, haberler ve konuşmalardan yararlanılmıştır. Bu bilgiler ışığında, bu tez Brexit'in İskoç bağımsızlık söylemlerini arttırdığı sonucuna varmış olup, ikinci bir bağımsızlık referendumunun kaçınılmaz olduğu sonucuna ulaşmıştır. Özellikle İskoç Ulusal Partisi'nin bağımsızlık hareketinin başını çekmesi önemli bir etkendir. Yakın gelecekte İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılması sosyal, politik ve ekonomik açıdan zor gözükse de uzun dönemde mümkün gözükmektedir. Her ne kadar Westminster ikinci bağımsızlık referendumuna sıcak bakmasa da, 1970'lerden bu yana gelen süreçteki söylemler ve çaba, ve sonrasında 1990'larda kazanılan haklar bize İskoçya'nın bağımsızlığa doğru gittiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main issue aimed with this thesis is to present the effect of the Brexit process, which started with the separation of the United Kingdom from the European Union, on Scotland, which is a part of the United Kingdom, and on Scottish nationalism, which is already pro-independence. While examining this issue, the theories of nationalism and its short history were investigated and applied to the thesis. In addition, the historical backgrounds of the United Kingdom and Scotland are presented in the thesis. In this framework, the process of the unification of Scotland with England (Union of the Crowns) is also explained and the administrative rights transferred to the member states of the United Kingdom are mentioned. The process of the UK's accession to the European Union and the Euro-scepticism that became the main topic of conversation were also clarified. Then, the effects of Brexit on the Scottish separatist movement and discourse are presented, and the attitudes of the groups and parties are also revealed. In this context, discourse analysis method was used, and books, articles, reports, surveys, news and speeches were used. In light of this information, this thesis concluded that Brexit increased the Scottish independence discourse and concluded that a second independence referendum was inevitable. Especially the Scottish National Party's leadership of the independence movement is an important factor. In the near future, the separation of Scotland from the United Kingdom seems difficult in terms of social, political and economic aspects, but it seems possible in the long run. Although Westminster did not favour the second independence referendum, the rhetoric and efforts since the 1970s and the rights won in the 1990s show us that Scotland is heading towards independence.