Piyasa kıskacında akademisyen olmak: Toplumsal fayda misyonu ile serbest piyasa kodları arasında akademisyen(lik) deneyimleri
Being an academician in market clamp: Changes in academician(ship) experiences from the mission of 'social benefit' to 'free market norms'
- Tez No: 770450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN DEMİRİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Economics, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
20. yüzyılın son çeyreğine doğru refah devleti anlayışından köklü bir kopuşa işaret eden neoliberal model, günümüze kadar önemli kırılımlara, dönüşümlere, yeniden yapılanmalara maruz kalırken aslî ilkeleri ve merkezi argümanları varlığını devam ettirmekte; ekonomik alanın yanı sıra toplumların siyasal, kültürel, organizasyonel yapıları ve öznelik biçimleri üzerindeki etkisini sürdürmektedir. Fakat neoliberalizmin çeşitli söylemsel ve kurumsal dispositiflerine dayalı olarak kurgulanan yapısal mekanizmalar ve bu mekanizmaların nedensel kuvvetleri, toplumsal yapı içerisindeki diğer mekanizmalarla etkileşime girmekte, neoliberalizmin fiili işleyişi toplumların kendilerine özgü patikalarıyla birlikte gerçekleşmektedir. Bu çalışmada, 1980'lerden bu yana yaşanan politik ekonomik dönüşümlerin kamusal hizmetlere, eğitim kurumlarına, yükseköğretim politikalarına ve daha özelde akademik yapıya ve akademisyen(lik) pratiklerine etkisi incelenmekte; neoliberal modeli belirli sonuçlar üreten nedensel bir mekanizma olarak sosyal bilimsel analizlere dahil etmenin muhtelif yolları sorgulanmakta, sosyal bilimlerdeki metodolojik ve meta-teorik tartışmalar eşliğinde neoliberalleşme sürecinin akademik alandaki izdüşümleri merceğe alınmaktadır. Bu sorgulama ve amaçlar doğrultusunda, neoliberal süreçteki akademisyen(lik) deneyimleri, akademisyenlerin bu sürece dahil olma koşulları, konumları, öznelikleri ve alandaki aktörler olarak geliştirdikleri taktikler ve manevralar irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the neoliberal model, which indicates an essential disengagement from welfare state implementations since the last quarter of the 20th century, had, in the course of the time, some significant refractions, transformations and restructurings; its primary principles and fundamental arguments remain; it still has influence on societies' political, cultural, organizational structures and forms of subjectivation as well as on the economic sphere. However, the structural mechanisms constructed on the basis of the various discursive and institutional dispositivities of neoliberalism as well as the causal resources of these mechanisms interact with other mechanisms within the social structure, and the functioning of neoliberalism is materialised together with the unique paths of different societies. The main objectives of this thesis, which questions what happens to the 'subjects' in the neoliberal process through the experiences of academician(ship)s are; to examine the impact of the political-economic transformations experienced since the 1980s on public services, educational institutions and higher education policies; to examine its impact and reflections on the academic structure and academician(ship)s' practices in particular; to investigate the various ways of incorporating neoliberal model into social scientific analyses as a causal mechanism that produces specific results; and finally to examine the reflections of neoliberalisation process on academic field by using methodological and meta-theoretical discussions in social sciences. Academician(ship)s' experiences were tried to be reached out through their circumstances to be involved in this transformation process, their positions (and their status), their subjectivities and the tactics that they developed as 'actors' in the field. By doing this, the main goal was to provide an insight into the above-mentioned processes by relying on the voice of the academicians as 'actors'.