Devlet müdahalesi ve piyasalaşma kıskacında refah devleti: Türkiye'de sosyal güvenlik reformu
Welfare state in the government intervention-marketization clamp: Social security reform in Turkey
  1. Tez No: 327821
  2. Yazar: İSKENDER GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu tez çalışması, refah devletinin altın çağının sona erdiğinin kabul edildiği 1980 sonrası dönemle birlikte refah devletinin hangi temel dinamikler çerçevesinde yeniden yapılandığını ve bu bağlamda Türkiye'de 1990 lı yılların sonunda başlayan ve 2000 li yıllara damgasını vuran sosyal güvenlik alanında uygulamaya konulan düzenlemelerin hangi yönde gerçekleştiğinin incelenmesini amaçlamaktadır. Finansman krizi yaşayan refah devletinin mevcut haliyle sürdürülebilirliğinin sorgulanmaya başladığı 1980 li yıllardan itibaren hemen hemen tüm dünyada neoliberal politikalar doğrultusunda devletin kamu ve sosyal harcamalarda bir kesintiye gittiği, refah ve sosyal güvenlik hizmetlerini olabildiğince piyasaya devrettiği ve bu hizmetleri piyasa kuralları çerçevesinde sunduğu genel kabul gören bir görüş olmuştur. Ancak, her ne kadar refah devleti ve sosyal güvenlik hizmetlerinde bir piyasalaşma söz konusu olsa da bu durum, devletin bu alanlardan tamamen çekildiği anlamına gelmemelidir. Bu çalışma da, sosyal refahın sunumunda devlet, piyasa ve ailenin iç içe bulunduğunu ve 1980?li yıllardan itibaren bir piyasalaşma etkisinin olduğunu kabul etmekle birlikte devlet müdahalesinin de bu alanlarda halen etkili olduğunu iddia etmektedir.Bu amaçla, dünyada refah devletinin dönüşümünün nirengi noktası devlet müdahalesinin azaltılması ve devletin görev ve sorumluluklarının piyasaya devredilmesi olarak temayüz ediyor olsa da devletin sosyal refah hizmetlerinden tamamen çekildiğini ileri sürmenin zor göründüğü söylenebilir. Türkiye'de de sosyal güvenlik sisteminde bireysel sorumluluğun yükselişi, bireysel emeklilik sisteminin teşvik edilmesi gibi piyasalaşmaya yönelik bazı bulgular mevcut olmakla birlikte devlet müdahalesinin olmadığı bir durumdan söz etmek mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at analyzing how welfare state have been restructured within which dynamics along with the period after 1980 in which accepted that the golden age of welfare state has ended, and in this context how regulations in the social security field in Turkey which started in the late 1990's and marked 2000's have been realized.It is generally believed that since 1980's in which the sustainability with the present state of the welfare state which has been facing financing crisis have been questioned, state has cut public and social expenditures almost all over the world in accordance with the neo-liberal policies and has tried its best to transfer welfare and social security services to private enterprises and has provided its services within the rules of market. Although there has been a marketization of welfare state and social security services, this does not mean that the state has retreated entirely from these fields. This study asserts that state intervention is still influential when accepting that state, market and family is intertwined and since 1980's there has been a marketization in welfare provision.In this framework, it seems it is hard to assert that the state has entirely retreated from social welfare services, although the course of the transformation of the welfare state in the world is lesser state intervention and transfer of the state's obligations and responsibilities to market. It is impossible to tell that there is no state intervention in Turkey, although there are some marketization findings like the rise of individual responsibilities in social security system and encouragement of individual pension system