Cost estimation for residential building projects using support vector machine
  1. Tez No: 770451
  2. Yazar: ALYAA ALGBURI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnşaat proje yöneticileri proje maliyetlerini tahmin etmeye geldiklerinde standart tahmin edicilere ek olarak kendi bilgi ve deneyimlerini de kullanmışlardır. Ancak binaların toplam inşaat maliyetlerinin erken tahminlerini desteklemek için doğru bir ihale maliyeti sunabilecek bir modelin oluşturulması gerekmektedir. Bu araştırmada, bağımsız maliyet tahmin parametreleri kullanılarak ve bina maliyetini etkileyen etki faktörleri ve faktörleri içeren projenin maliyetini tahmin etmek için Destek Vektör Makinesi (SVM) modeli kullanılmıştır. Tez amacına ulaşma yöntemi, ilk adım olarak benzer tahmin sürecini kullanmaktı. Ardından, bunları DVM modelinde kullanmak için etkin maliyet faktörlerini belirlemek. Destek vektöründen elde edilen SVM karar çizgisi sonuçları belirlenmiş ve maliyetleri tahmin etmek için kullanılmıştır. Farklı bina boyutlarının sayısal sonuçları gerçek bir vaka çalışması ile karşılaştırıldı ve bina bilgi modeline (BIM) uygulandı. sonuçlar, yaklaşık %2'lik bir hata yüzdesi gözlemlerken, benzer tahmin yöntemi kullanılarak %6'ya ulaştı.
Özet (Çeviri)
When the construction project managers come to estimate project costs, they used their own knowledge and experience in addition to standard estimators. But, to support early predictions of total construction costs of buildings, it is necessary to establish a model that can present an accurate tender cost. In this research, the Support Vector Machine (SVM) model has been used to estimate the cost of the project using independent parameters of cost estimation and including the influence factors and factors that affect the building cost. The method to achieve the thesis goal was by using the analogous estimation process as a first step. Then, identifying the effective cost factors to use them in SVM model. The SVM decision line results from the support vector have been specified and used to estimate the costs. The numerical results of different building sizes were compared with a real case study and applied to the building information model (BIM). the results observed an error percentage of about 2% while its reached 6% by using the analogous estimation method