Türkiye'nin önemli endemik bitkilerinden sakallı sığırkuyruğu (Verbascum heterobarbatum Hub.-Mor.)'un doku kültürü tekniği ile çoğaltılması
Reproduction with tissue culture technique of(Verbascum heterobarbatum Hub.- Mor.) from Turkey's important endemic plants
  1. Tez No: 770457
  2. Yazar: MİNE ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ADAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Scrophulariaceae (sıracaotugiller) familyasından olan endemik Verbascum heterobarbatum Hub.-Mor.' un doku kültürü yöntemiyle çoğaltımı ve rejenerasyon yeteneklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. V. heterobarbatum tohumları MS besin ortamında çimlendirilmiş ve elde edilen bitkicikler gövde, yaprak sapı ve yaprak eksplantlarına ayrılmıştır. Her bir eksplant, MS besi ortamına BAP (6-benzil amino pürin) hormonunun 0.5 – 1 - 1.5 ve 2.0 mg/L dozları eklenerek transfer edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the propagation and regeneration abilities of the endemic Verbascum heterobarbatum Hub.-Mor. which is from the Scrophulariaceae family, using tissue culture method. V. heterobarbatum seeds were germinated in MS nutrient medium and the obtained plantlets were divided into stem, petiole and leaf explants. Each explant was transferred to MS medium by adding 0.5 -1 - 1.5 and 2.0 mg/L doses of BAP (6-benzyl amino purine) hormone.