Çok sıra boşluklu deprem perdelerinin sürekli bağlantı yöntemi ile analizi
Analysis of multi-bay coupled shear walls by continuous connection method
  1. Tez No: 77047
  2. Yazar: CAHİT ÖĞÜNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKSOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇOK SIRA BOŞLUKLU DEPREM PERDELERİNİN SÜREKLİ BAĞLANTI YÖNTEMİ İLE ANALİZİ Cahit ÖĞÜNÇ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Orhan AKSOĞAN Yıl: 1998, Sayfa: 72 Jüri : Prof. Dr. Orhan AKSOĞAN : Prof. Dr. Erhan KIRAL : Prof. Dr. Cengiz DÜNDAR Bu çalışmada, rijit temeller üzerine oturmuş, çok sıra boşluklu perdelerin sürekli bağlantı tekniği ile analizi için bir yöntem önerilmiş ve simetrik olmayan iki sıra boşluklu perdeler için kapalı çözümler yapıldıktan sonra FORTRAN dili ile bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. İlk olarak, yatay yükler altında boşluklu perdelerin davranışı ve yüksek yapılarda kullanılan taşıyıcı elemanlar hakkında bilgiler verilmiştir. Boşluklu perde analiz yöntemleri kısaca anlatıldıktan sonra sürekli bağlantı tekniği ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra, bu teknikten yararlanarak çok sıra boşluklu perdelerin analizini yapmak için, bağlantı kirişlerini sürekli bağlantı ortamlarına çeviren ve bunların birim boylarındaki kesme kuvveti fonksiyonlarım temel bilinmeyenler olarak alan bir yöntem önerilmiştir. Bu yöntemin bir uygulaması olarak simetrik olmayan iki sıra boşluklu perdeler için kapalı çözüm yapılmıştır. Son olarak, hazırlanan bilgisayar programı ile literatürden çeşitli örnekler çözülmüş ve elde edilen sonuçlar SAP90 ve PAFEC bilgisayar programlan ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Anahtar kelimeler : Deprem Perdesi, Boşluklu Perde, Sürekli Bağlantı Yöntemi, Çok Sıra Boşluklu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS ANALYSIS OF MULTI-BAY COUPLED SHEAR WALLS BY CONTINUOUS CONNECTION METHOD Cahit Ö?ÜNÇ DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Orhan AKSO?AN Year: 1998, Pages: 72 Jury : Prof. Dr. Orhan AKSO?AN : Prof. Dr. Erhan KIRAL : Prof. Dr. Cengiz DÜNDAR In this study, a method has been proposed for the analysis of multi-bay shear walls, on rigid foundations, by the continuous connection technique and after carrying out a closed form solution for two-bay shear walls, a computer program has been prepared in FORTRAN language. At first, a presentation has been made about the behaviour of pierced shear walls under lateral loads and the structural elements used in tall buildings. After a brief explanation about the analysis methods of pierced shear walls, the continuous connection technique has been examined in detail. Then, a method, to analyze multi-bay shear walls making use of this technique, has been proposed, that treats the connecting beams as continuous laminae and takes the functions of the shear flows in them as the fundamental unknowns. As an application of this method a closed form solution has been carried out for two-bay shear walls. Finally a computer program was prepared with which various examples from literature were solved. The results found were compared with those found using SAP90 and PAFEC computer programs. Key Words : Shear Wall, Coupled Shear Wall, Continuous Connection Method, Multi-bay. II