Turizm işletmelerinde sezonluk liderliğin işten ayrılma niyetine etkisinde işe yabancılaşmanın ve işten dışlanmanın aracılık rolü
The mediating role of job alienation and workplace ostracism in the effect of seasonal leadership on turnover intention in hotel industry
- Tez No: 770492
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Turizm sektöründe yaşanan sezonluk olma özelliği turizm konaklama işletmelerinde kısa vadede önemli düzeyde birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan en önemlisi, elbette, iş görenlerin çalışma koşullarının ortaya çıkardığı olumsuz etkileri belirlemekten geçmektedir. Günümüzde belirgin bir kurumsal yapıya sahip örgütlerde sorunları çözebilmenin en önemli unsuru olarak etkili bir lidere sahip olma özelliği karşımıza çıkmaktadır. Bu çerçevede; turizm konaklama işletmelerinde sezonluk süreçte yaşanan sorunları minimize edebilmek amacıyla sezonluk liderlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, bu açıdan ele alındığında turizm sektöründe önemli bir boşluğu doldurabilmek amacıyla farklı bir ihtiyacı gidermek için önem arz etmektedir. Literatür araştırmalarında sezonluk liderlik kavramı yeni bir liderlik çalışması olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırmaya yönelik oluşturulan bu ilişki modeli kaynakların korunması (COR) teori çerçevesinde ele alınmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada uygulama bölgesi olarak sezonluk faaliyetlerin ve sezonluk iş görenlerin yoğun olarak bulunduğu Antalya ilinde faaliyet yürüten beş yıldızlı oteller oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara yönelik olarak anket uygulaması yapılmıştır. İş görenlerden elde edilen veriler SPSS 22 paket programına girilerek verilerin analiz aşamasında Analysis of Moment Structures (AMOS) veri analiz programı kullanılmıştır. Bu çalışmada değişkenler arası ilişkileri ortaya koymak için yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile test edilmiştir. Yapısal eşitlik modellemesi (YEM) sonucunda elde edilen bulguların işe yabancılaşma ve işten dışlanmanın SEL ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide aracılık etkisi ortaya koyduğu tespit edilmiştir. Literatür araştırmalarında bu çalışmanın konusu yönünden benzeri herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu açıdan bakıldığında bu çalışmanın alınyazına büyük bir katkısı olacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Sezonluk Liderlik, İşten Ayrılma Niyeti, İşe Yabancılaşma, İşten Dışlanma, COR Teori
Özet (Çeviri)
The seasonality of the tourism sector brings with it many problems in the short term in tourism accommodation businesses. Of course, the most important of these problems is determined by the negative effects of the working conditions of the employees. Today, in organizations with a clear institutional structure, the feature of having an effective leader emerges as the most important fact of solving problems. In this context; Seasonal leaders are needed in order to minimize the problems experienced in the seasonal process in tourism accommodation businesses. This study is important to meet a different need in order to fill an important gap in the tourism sector when considered from this point of view. This relationship model created for the research has been tried to be discussed within the framework of the conservation of resources (COR) theory. In this study, five-star hotels operating in Antalya, where seasonal activities and seasonal workers are concentrated, constitute the application area. In the study, a questionnaire was applied to the participants. The data obtained from the employees were entered into the SPSS 22 package program and the Analysis of Moment Structures (AMOS) data analysis program was used in the analysis phase of the data. In this study, it was tested with structural equation modeling (SEM) to reveal the relationships between variables. It was determined that the findings obtained as a result of structural equation modeling (SEM) revealed a mediating effect of work alienation and workplace ostracism between SEL and intention to leave. In the literature research, no similar study was found in terms of the subject of this study. From this point of view, it is thought that this study will make a great contribution to the literature. KEYWORDS : Seasonal Leadership, Turnover Intention, Workplace ostracism, conservation of resources theory