Uluslararası pazarlama stratejilerinin seçimi ve zorlukları: Antalya sebze ve meyve ihracatçıları üzerine bir araştırma
Selection and challenges of international marketing strategies: A study on Antalya vegetable and fruit exporters
  1. Tez No: 770508
  2. Yazar: ZELİHA KÖK ÖZEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Antalya sebze ve meyve ihracatçılarının uluslararası pazarlara yönelme nedenleri, kullandıkları stratejileri ve yaşadıkları zorlukları ele alınmıştır. Çalışmada nitel araştırma desenlerinden biri olan fenomenoloji deseni yardımıyla Antalya ilinde sebze ve meyve ihracatını sağlayan firmalar üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın konusu ve amacına ilişkin olmak üzere alan yazın taraması, uzman ve tez danışmanı desteği alınarak araştırmacı tarafından görüşme formu tasarlanmıştır. Görüşme formu kullanılarak Antalya sebze ve meyve hal'inde bulunan ihracat yapan firma sahipleri veya yöneticileri ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelere ait ses kayıtları çözümlendikten sonra elde edilen veriler yorumlayıcı fenomenoloji yöntemi ile araştırmanın temel soruları esas alınarak kodlanmıştır. Kodlamalar sonucunda ortaya çıkan veriler MAXQDA-2020 nitel veri analiz programı ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda meyve ve sebze ihracatı yapan şirket kurucularının yurt dışı faaliyetlerden edindikleri tecrübelerden yararlanılarak uluslararası pazarlama yöntemleri, stratejileri, avantajları ve dezavantajları hakkında detaylı bulgular elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonuncunda işletmelerin neden uluslararası pazarlama seçtikleri, hangi ülkeleri tercih ettikleri ve yaşadıkları zorlukları kendi içerisinde bir sınıflandırmaya tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonucunda elde edilen en genel öneri, uluslararası pazarlama yapmayı tercih eden firmaların öncelikle yabancı dil gelişimine, firmanın alt yapı sisteminin oluşturulmasına önem vermeleri gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
In the developing and rapidly growing world the effect of economic, social, technological and political changes, the concept of marketing has gained an important quality and contributed to the formation of the concept of international marketing. In this study, the reasons for Antalya vegetable and fruit exporters to turn to international markets, the strategies they use and the difficulties they experience are discussed. In the study, qualitative research method was used and research was conducted on the companies that export vegetables and fruits in Antalya. In the study, it was created with the phenomenology pattern, which is one of the qualitative research designs. The data of the research were obtained as a result of in-depth interviews with exporting companies in Antalya vegetable and fruit market, with the interview form previously designed by the researcher regarding the subject and purpose of the study. After the audio recordings of the interviews were analyzed, the data obtained were coded with the interpretive phenomenology method based on the basic questions of the research. The data that emerged as a result of the coding were analyzed with the MAXQDA-2020 qualitative data analysis program. As a result of the study, detailed findings about international marketing methods, strategies, advantages and disadvantages, which are academic concepts, were determined by using the experiences of the founders of companies that export fruits and vegetables. At the end of this study, why businesses choose international marketing, which countries they prefer and the difficulties they experience are gathered under one roof. The most general suggestion obtained as a result of the research is that companies that prefer to do international marketing should give importance to foreign language development and the establishment of the company's infrastructure system.