Economic comparison of new built internal combustion gas engine power plant in Uzbekistan and Europe based on levelized cost of electricity (LCOE) method
Özbekistan ve Avrupa'da yeni inşa edilen içten yanmalı gaz motorlu elektrik santralının seviyelendirilmiş elektrik maliyeti (LCOE) yöntemine göre ekonomik karşılaştırması
  1. Tez No: 911051
  2. Yazar: SERKAN TOPLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR KAYALICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fosil yakıtlar uzun zamandır enerji piyasasına hakim olmuş ve günümüzde enerji dönüşüm sürecinde fosillerin aşamalı olarak devreden çıkarılması planlanmaktadır. Petrol ve doğalgazın ilk keşfinden itibaren, enerji kaynağı olarak kullanılmalarının yanı sıra petrokimya ve tekstil gibi birçok sektörde de kullanılmışlardır. İklim değişikliği ve küresel ısınma, içinde bulunduğumuz dönemde en sıcak konular haline gelmiş ve insanlık için giderek daha önemli hale gelmiştir. Daha iyi bir dünya için, büyük oranda fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonların azaltılması gerekmektedir. Bu çalışmada, Özbekistan'da yeni inşa edilen bir elektrik santralinin ekonomik analizi incelenmiştir. Avrupa'daki ve Özbekistan'daki yeni gaz motorlu elektrik santralleri arasındaki karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmada kullanılan verilerin çoğu Danimarka Enerji Ajansı'nın Teknoloji Verileri'nden alınmıştır. Bu çalışma, farklı enerji teknolojileri arasında karşılaştırma yapabilecek bir araç sunmaktadır Günümüz iş dünyasında, hızlı karar almanın kritik olduğu bir ortamda işletmeler faaliyet göstermektedir. Özellikle enerji sektöründe, doğru kararlar almanın önemi, girişimciler için başarıya ulaşmada daha da belirgin hale gelmektedir. Enerji santralleri, işletmeler için temel yatırımlardır ve uzun vadeli bir taahhüt anlamına gelir. Bu nedenle, santrallerde kullanılacak makinelerin doğru seçimi, operasyonların başarısı için kritik önemdedir. Yeni bir makine mi yoksa ikinci el bir makine mi alınmalı? Bu soru, girişimciler için önemli bir karar noktasını oluşturur. Doğru kararı vermenin yanı sıra, operasyonların sürekliliğini sağlamak ve uzun vadede rekabet avantajı elde etmek de önemlidir. Bu karar, işletme sahipleri tarafından verilse de, farklı senaryoların değerlendirilmesi ve doğru kararı vermek için analitik bir rapor hazırlanması gerekmektedir. Bu tez, girişimcilerin karar verme süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla farklı senaryoları inceleyen ve LCOE (Seviyelendirilmiş Elektrik Üretim Maliyeti) gibi faktörleri içeren bir hesaplama algoritmasıyla analiz eden bir araç sunmaktadır. Rapor, girişimcilerin maliyet etkinliği analizleri yapmasına, riskleri azaltmasına ve enerji santralinin performansını artırmasına yardımcı olur. Ayrıca, uzun vadeli faydalar dikkate alınarak, işletmenin uzun vadeli stratejilerinin şekillendirilmesine katkıda bulunur. Bu tez, girişimcilerin karar verme süreçlerini kolaylaştırmak için farklı senaryoları LCOE içeren bir hesaplama algoritmasıyla analiz eden bir araç olarak tasarlanmıştır. Rapor, girişimcilerin maliyet-etkinlik analizleri yapmasına, riskleri azaltmasına ve enerji santralinin performansını iyileştirmesine yardımcı olur. Ayrıca, uzun vadeli faydalar dikkate alınarak, şirketin uzun vadeli stratejilerini şekillendirmesine katkı sağlar. Avrupa enerji piyasasının gelecekteki yapısının, önemli miktarda yenilenebilir enerji üretim kapasitesine sahip, aynı zamanda şebeke dengeleme amacıyla yeterli sayıda doğalgazla çalışan santrallerin bulunduğu dengeli bir karışım sunması beklenmektedir. Bu stratejik yaklaşım, Avrupa'nın sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasını sağlarken, aynı zamanda enerji güvenliği ve ekonomik istikrarı da koruyacaktır. Çeşitlendirilmiş bir enerji portföyü benimseyerek, Avrupa küresel enerji piyasalarındaki dalgalanmalara veya jeopolitik gelişmelere karşı dayanıklılığını artırabilir. Öte yandan, Özbekistan değerlendirildiğinde, ülkenin benzersiz istatistiksel ve coğrafi bağlamının dikkate alınması gerekmektedir. Orta Asya'da yer alan Özbekistan, stratejik konumu ve önemli doğal gaz rezervleri sayesinde küresel enerji piyasasında giderek daha fazla öne çıkmaktadır. Ülkenin coğrafi konumu, enerji ticareti açısından büyük avantajlar sunmakta ve komşu bölgelerle bağlantıları kolaylaştırarak daha geniş pazarlara erişim sağlamaktadır. Ayrıca, Özbekistan'daki yakıt fiyatlarının tarihsel olarak istikrarlı olması, hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için öngörülebilir bir yatırım ortamı sunmaktadır. Diğer birçok bölgenin aksine, Özbekistan'ın yakıt fiyatları geçmişte daha az dalgalanma göstermiştir ve bu durum, daha istikrarlı bir yatırım ortamı yaratmıştır. Bu istikrar, ülkenin bol miktarda bulunan doğal gaz kaynaklarıyla birleştiğinde, Özbekistan'daki yatırım senaryolarının diğer bölgelere kıyasla daha düşük risk taşıdığına işaret etmektedir. Sonuç olarak, özellikle doğal gaz sektöründe enerji projelerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için Özbekistan cazip bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Ülkenin doğal gaz altyapısını optimize etmeye ve kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmaya odaklanması, onu bölgesel enerji piyasasında önemli bir oyuncu haline getirmektedir. Avrupa daha sürdürülebilir bir enerji geleceğine doğru geçiş yapmaya hazırlanırken, Özbekistan istikrarlı yakıt fiyatlarının ve güçlü doğal gaz rezervlerinin avantajlarını öne çıkaran zıt bir senaryo sunmaktadır. Bu ikilik, her iki bölgenin de kendine özgü enerji politikalarını ve yatırım stratejilerini gerektirdiğini göstermektedir. Kendi enerji manzaralarındaki benzersiz zorlukları ve fırsatları kabul edip ele alarak, hem Avrupa hem de Özbekistan enerji hedeflerine ulaşabilir ve ekonomik büyümeyi ve sürdürülebilirliği teşvik edebilir. Bu koşullar göz önüne alındığında, Özbekistan'ın kısa ve orta vadede elektrik üretimi için doğal gaz rezervlerinden yararlanmaya devam etmesi muhtemeldir. Ülkenin yerel doğal gaz kaynaklarına dayanan bu bağımlılık, uygun fiyatlı ve güvenilir bir enerji arzını sürdürmesini sağlamaktadır. Ancak, Özbekistan'ın enerji portföyünü çeşitlendirerek yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmayı değerlendirmesi önemlidir. Bu çeşitlendirme, sadece enerji güvenliğini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda Özbekistan'ı küresel enerji geçişi trendlerine de uyumlu hale getirerek uluslararası enerji piyasasında daha avantajlı bir konuma getirecektir
Özet (Çeviri)
Fossil fuels have been dominated the energy market for long time and nowadays it is planned to phase out fossils in the road of energy transition. Since first discover of oil and gas they have been used mostly as energy source and used in many other sectors such as petrochemical sector, textile sector etc. Climate change and global warming are hot topics in this era and these topics are becoming more important for humanity. To have better world emissions which mostly released from fossils should be reduced. In this study economic analysis of new built power plant in Uzbekistan has been investigated. Comparison of new built gas fired power plants with gas engines have been made between Europe and Uzbekistan. Most of the data have been used from Danish Energy Agency Technology Data. By this study a comparison tool between different power technologies have been made. In today's business world, where fast decision-making is critical, businesses operate. Especially in the energy sector, the importance of making the right decisions becomes even more significant for entrepreneurs to succeed. Power plants are fundamental investments for businesses, representing a long-term commitment. Therefore, selecting the right machinery for power plants is crucial for the success of the operation. Should a new machine or a second-hand one be purchased for use in the power plant? This question is a crucial decision point for entrepreneurs. Besides making the right decision, ensuring the continuity of operations, and securing a competitive advantage in the long term is also critical. While this decision is made by the business owner, it requires the evaluation of different scenarios and the preparation of an analytical report to make the right decision. This thesis serves as a tool to facilitate the decision-making process for entrepreneurs by examining different scenarios and analyzing them with a calculation algorithm that includes factors like LCOE (Levelized Cost of Electricity). The report helps entrepreneurs conduct cost-effectiveness analyses, mitigate risks, and improve the performance of the power plant. Additionally, by considering long-term benefits, the report aids in shaping the business's long-term strategies. This thesis is a tool designed to facilitate the decision-making process for entrepreneurs by analysing different scenarios with a calculation algorithm that includes LCOE. The report helps entrepreneurs conduct cost-effectiveness analysis, reduce risks, and enhance the performance of the power plant. Additionally, by considering long-term benefits, the report aids in shaping the company's long-term strategies. The future structure of the European energy market is likely to exhibit a balanced mix, comprising substantial renewable energy production capacity alongside a sufficient number of gas-fired power plants designated for grid balancing purposes. This strategic approach will facilitate Europe's achievement of its sustainability objectives while simultaneously ensuring energy security and economic stability. By adopting a diversified energy portfolio, Europe can enhance its resilience against external shocks, whether they arise from fluctuations in global energy markets or geopolitical developments. Conversely, when considering Uzbekistan, it is vital to acknowledge its unique statistical and geographical context. Situated in Central Asia, Uzbekistan is gaining prominence in the global energy market due to its strategic location and substantial natural gas reserves. The country's geographic positioning offers significant advantages for energy trade, facilitating connections with neighboring regions and providing access to broader markets. Moreover, Uzbekistan's historical stability in fuel prices has contributed to a more predictable investment landscape, which is particularly appealing to both domestic and foreign investors. Unlike many other regions, Uzbekistan's fuel prices have historically demonstrated less volatility, fostering a more stable investment environment. This stability, combined with the country's abundant natural gas resources, suggests that investment scenarios in Uzbekistan carry lower risk compared to other regions. As a result, investors may find Uzbekistan an attractive option for energy projects, particularly in the natural gas sector. The country's focus on optimizing its natural gas infrastructure and leveraging its resources effectively positions it as a significant player in the regional energy market. While Europe is poised to transition toward a more sustainable energy future, Uzbekistan presents a contrasting scenario that highlights the advantages of stable fuel prices and robust natural gas reserves. This dichotomy underscores the need for tailored energy policies and investment strategies that align with the specific contexts of each region. By recognizing and addressing the unique challenges and opportunities within their respective energy landscapes, both Europe and Uzbekistan can work toward achieving their energy goals while fostering economic growth and sustainability. Given these conditions, Uzbekistan is well-positioned to continue leveraging its natural gas reserves for electricity generation in the near to medium term. This reliance on domestic natural gas resources allows the country to maintain an affordable and reliable energy supply. However, it is crucial for Uzbekistan to consider gradually diversifying its energy portfolio by investing in renewable energy sources. Such diversification would not only enhance energy security but also align Uzbekistan with global energy transition trends, positioning it favorably in the international energy market.