Minimalizm akımının ortaya çıkışı ve tüketim kavramı bağlamında incelenmesi
The emergence of the minimalism movement and its examination in the context of the concept of consumption
- Tez No: 770555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH SALBACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Minimalizm, sanat ve tasarım alanında ortaya çıkmış bir harekettir. İndirgemecilik olarak tanımlanabilen Minimalizm, resim alanından başlayarak, birçok sanat alanını etkilemiştir. Mimarlık alanında da yıllar boyunca çeşitli pek çok eser vermiştir. Mimarlık gibi diğer sanat alanlarında da sadeliği savunan bir hareket olmuştur. Sanatta bir akım olarak ortaya çıkan Minimalizm günümüzde yeniden popülerleşerek bir yaşam stili halini almıştır. Günümüz toplumunun bir alışkanlığı haline gelen aşırı tüketime karşıt bir felsefeye sahip olan Minimalizm, gerçekten tüketimi azaltmaya yarayan bir hareket midir? Bu çalışmada Minimalizm hareketi araştırılmış, tarihsel bağlamda sanat alanları üzerinden incelenmiştir. Minimalizmin ortaya çıkışı süreci irdelenerek, günümüz toplumundaki yeri araştırılmıştır. Az çoktur felsefesine sahip bir akımın günümüz toplumunun bir alışkanlığı olan tüketim kavramı üzerinden okunması yapılmıştır. Minimalizm'ın ortaya çıkışı, kavramsal olarak tanımı ve sanat alanları üzerindeki etkisi araştırılarak minimalist düşüncenin özünün kavranabilmesi amaçlanarak, tüketim toplumundaki yeri araştırılmıştır. Üç ana bölümden oluşan bu tezin giriş kısmını, amaç, kapsam ve yöntem bölümü oluşturmaktadır. Birinci bölümde, Minimalizm'ın tanımı yapılarak, özü kavranılmaya çalışılmış, Minimalizm, mimarlık tarihi üzerinden araştırılarak örneklerle incelenmiştir. İkinci bölümde tüketim kavramı araştırılmıştır. Bu bölümde tüketim kavramı kuramsal olarak incelenmiş, tüketim kültürü ve toplumu araştırılmıştır. Bu bölüm kavram olarak tüketimin toplum ve kültür üzerine etkisinin irdelendiği, günlük yaşam pratiklerindeki yerinin araştırıldığı bölüm olmuştur. Bu kısımda ayrıca tüketim karşıtığı ile ilgili araştırma yapılmıştır. Üçüncü bölümde, minimalizm ve tüketim arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bir sanat akımı olarak ortaya çıkan Minimalizm, tüketim kavramı bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın sonunda değerlendirme ve sonuç bölümü yer almaktadır. Çalışmanın bitiminde, Minimalizm akımı ve minimalist düşüncenin özü incelenmiştir. Tüketim kavramı, tüketim karşıtlığı ve Minimalizm arasındaki ilişki araştırılmıştır. Günümüzde sade bir yaşam biçimi olarak benimsenen bu hareketin, tüketim toplumundaki yeri araştırılmıştır. Yapılan araştırmaların sonucunda, sadeliği ve azlığı savunup, tüketim karşıtı bir söyleme sahip olmasına rağmen, sanatta bir akım olarak başlayan Minimalizm hareketinin, tüketim kültürünün bir parçası haline gelerek, daha fazla tüketime teşvik eden bir araç olduğu fikri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Minimalism is a movement that has emerged in the field of art and design. Minimalism, which can be defined as reductionism, has influenced many areas of art, starting from the field of painting. He has also given many works in the field of architecture over the years. There has also been a movement advocating simplicity in other areas of art, such as architecture. Minimalism, which emerged as a trend in art, has become a lifestyle by becoming popular again today. Is Minimalism, which has a philosophy opposed to excessive consumption that has become a habit of today's society, really a movement to reduce consumption? In this study, the Minimalism movement is investigated and examined through the fields of art in a historical context. The emergence of minimalism has been examined and its place in today's society has been investigated. It has been done to read a movement with the philosophy of less is more through the concept of consumption, which is a habit of today's society. It is aimed to understand the essence of minimalist thought by investigating the emergence of minimalism, its conceptual definition and its impact on the fields of art. The introductory part of this thesis, which consists of three main sections, is the purpose, scope and method section. In the first section, by defining Minimalism, the essence of the movement was tried to be understood, Minimalism was investigated through the history of architecture and examined with examples. In the second section, the concept of consumption is investigated. In this section, the concept of consumption is examined theoretically, consumer culture and society are investigated. This section has been the section where the impact of consumption on society and culture as a concept is examined and its place in daily life practices is investigated. In this section, research has also been conducted on anti- consumption.In the third section, the relationship between minimalism and consumption is Deciphered. Minimalism, which emerged as an art movement, was studied in the context of the concept of consumption. At the end of the study, there is an evaluation and conclusion section. At the end of the study, the current of Minimalism and the essence of minimalist thought were studied. The relationship between the concept of consumption, Deconsumeralism and minimalism has been investigated. The place of this movement, which is adopted as a simple lifestyle today, in the consumer society has been investigated. As a result of the research, its simplicity and lack defend against and consumption despite having a discourse in art, Minimalism started out as a bit stream, the movement by becoming a part of the consumer culture, the idea that it is a tool that encourages more consumption has been identified.