İmalat çalışanlarının tükenmişlik düzeylerine Covid 19 pandemi şartlarının etkisi üzerine bir araştırma
The effect of Covid 19 pandemic conditions on the burnout levels of manufacturing employees
- Tez No: 770563
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tükenmişliğin en gözle görülür etkisi çalışanın performansında meydana getirdiği değişmedir. Tükenmişlik yaşayan çalışan, işine karşı duyarsızlaşır ve bu durum kişisel başarısında azalmaya yol açar. Bununla birlikte çalışanın işe devamsızlığı artar, bağlılığı ve işinden almış olduğu tatmin düzeyi de azalır. Tükenmişlik örgüt içinde sinsi bir şekilde yayılarak çok tehlikeli bir durum arz edebilir. Bu çalışmada amaç Covid 19 pandemisinin kişilerin çalışma düzeninde neden olduğu değişiklikleri, çalışma arkadaşları ile ilişkilerinde meydana gelen değişmeleri ve pandemi sürecinde alınan önlemlerin tükenmişlik düzeylerine etkisini ortaya koymaya çalışmaktır. Araştırma nitel bir araştırma olup araştırma deseni olarak fenomenolojiden yararlanılmıştır. Çalışmada amaca yönelik örneklem seçilmiştir. Araştırmanın sonucunda Covid 19 sürecinde imalat sektöründe çalışanlarda duygusal tükenmişlik düzeylerinde artış gözlenmiştir. Özelikle sosyal mesafeye uyma zorunluluğundan kaynaklı olarak azalan sosyal ilişkiler tükenmişlik seviyesini ve duyarsızlaşmayı artırmıştır. Pandemi sürecinde işten çıkarılma korkusunun yaşanması, ölüm vakalarının artması duyarsızlaşmayı ve tükenmişliği artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The most visible effect of burnout is the change it brings about in the employee's performance. The employee who experiences burnout becomes desensitized to his job and this leads to a decrease in his personal success. In addition, the employee's absenteeism increases, his commitment and the level of satisfaction he has received from his job also decrease. Burnout can be a very dangerous situation by spreading insidiously within the organization. The aim of this study is to try to reveal the changes caused by the Covid 19 pandemic in the working order of people, the changes in their relationships with colleagues and the impact of the measures taken during the pandemic on burnout levels. The research is a qualitative research and phenomenology was used as the research design. Purpose-oriented sample was chosen in the study. As a result of the research, an increase in emotional burnout levels was observed in employees in the manufacturing sector during the Covid 19 process. In particular, the social relations that decreased due to the necessity to comply with social distance increased the level of burnout and depersonalization. In the pandemic process, the fear of dismissal and the increase in death cases have increased depersonalization and burnout.