Van ili ve çevresinde Aphis pomi deg. ve Dysaphis devecta (Wlk) (Homoptera: Aphididae)'nın elma çeşitleri üzerinde populasyon değişimleri ve laboratuvar koşullarında yaşam çizelgelerinin oluşturulması
- Tez No: 77057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
öz DOKTORA TEZİ VAN İLÎ VE ÇEVRESİNDE Aphis pomi Deg., VE Dysaphis devecta (Wlk), (HOMOPTERA APHIDIDAE),NIN ELMA ÇEŞİTLERİ ÜZERİNDE POPULASYON DEĞİŞİMLERİ VE LABORATUVAR KOŞULLARINDA YAŞAM ÇİZELGELERİNİN OLUŞTURULMASI Mehmet Salih ÖZGÖKÇE ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. İsmail KARACA Yıl: 1998, Sayfa : 89 Jüri : Doç. Dr. İsmail KARACA Prof. Dr. Nedim UYGUN Doç. Dr. Bülent YAŞAR Van ve çevresinde 1997-1998 yıllarında yürütülen bu çalışmada dört farklı elma çeşidi üzerinde Aphis pomi ve Dysaphis devecta'nın populasyon değişimleri ve laboratuvar koşullarında yaşam çizelgeleri oluşturularak zararlılara hangi çeşitlerin daha dayanıklı olduklarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Doğa çalışmalarında A pomi'nin Amasya çeşidi üzerinde çok az populasyon oluşturduğu, D. devecta'nın ise Golden ve Amasya çeşitleri üzerinde hiç bulunmadığı saptanmıştır. Laboratuvar denemelerinde farklı çeşitler üzerinde A pomi'nın kalıtsal üreme yeteneği (r m) değerleri Starking'de 0.278, Golden'de 0.295, Amasya'da 0.184 ve Yerli çeşit üzerinde 0.254 olarak bulunmuştur. D. devecta'nın ise Golden ve Amasya çeşitleri üzerinde gelişemediği saptanmıştır. D. devecta'nın rm değeri Starking üzerinde 0.309, Yerli üzerinde ise 0.204 olarak bulunmuştur. Jacknife yöntemi kullanılarak bulunan rm değerleri analiz edilmiştir. Buna göre A pomi'ye Golden çeşidinin daha dayanıksız olduğu, daha sonra Starking ve Yerli çeşitlerin birbirine yakın oranlarda dayanıksız olduğu, Amasya çeşidinin ise zarar yapabilecek düzeyde uygun bir konukçu olmadığı anlaşılmıştır. D. devecta''nın ise doğada Yerli çeşit üzerinde daha yüksek populasyon oluşturduğunu ancak laboratuvar denemelerinde Satarking çeşidinin daha dayanıksız olduğu, buna karşılık Golden ve Amasya çeşitlerinin zararlıya dayanıklı konukçular olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Elma çeşitleri, Aphis pomi, Dysaphis devecta, populasyon gelişmesi, yaşam çizelgesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS LIFE TABLES IN THE LABORATORY CONDITIONS AND POPULATION DEVELOPMENT ON APPLE VARIETIES OF Aphis pomi DEG. AND Dysaphis devecta (WLK), (HOMOPTERA: APHEDIDAE) IN VAN PROVINCE Mehmet Salih ÖZGÖKÇE DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Doç. Dr. Ismail KARACA Year 1998, Pages : 89 Jury : Doç. Dr. Ismail KARACA Prof. Dr. Nedim UYGUN Doç. Dr. Bülent YAŞAR The resistance of the four different apple varieties to Aphis pond and Dysaphis devecta was studied in Van Province between 1997-1998. Their biology and life tables were also studied under the laboratory conditions. Apomi showed lower population densities on Amasya variety. D. devecta was not able to develop any population on Golden and Amasya varieties. At laboratory studies, the rm values of the A,pomi were 0.278 on Starking, 0.295 on Golden, 0.184 on Amasya and 0.254 on native varieties. The rm values of the D. devecta were found to be 0.309 on Starking and 0.204 on Native varieties but showed no development on Golden and Amasya. According to Jacknife method, the rm values indicated that Golden was not the most resistance variety than Starking and Native. It was found that Amasya variety wasn't a suitable host for A.pomi. D. devecta showed higher population densities on Native variety than on Starking under the field conditions, however Starking variety was not found to be more resistant than Native variety in laboratory studies: Golden and Amasya varieties were not prefered as hosts by D. devecta in laboratory. Key Words : Apple varieties, Aphis pond, Dysaphis devecta, population development, life table. II