Korkuteli-Gürbelen tepe yontmataş endüstrisi
Korkuteli-Gürbelen hill lithic industry
- Tez No: 770570
- Danışmanlar: PROF. DR. RALF HEİNRİCH BECKS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma“Şeref Höyük/Komama ve Çevresi Yüzey Araştırması”ekiplerince 2018 yılında Korkuteli-Gürbelen Tepe'nin doğu yamacından toplanan yontmataş endüstrisinin tekno-tipolojik incelemeleri ve analizleriyle oluşturulmuştur. Üzerinde yoğun çakmaktaşı hammadde olan Gürbelen Tepe'de bulunan ve 125 yontmataş parçadan oluşan bu endüstri üzerinde analiz çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalara göre yongalar, çekirdekler, makrolit parçaları, döküntü parçalar, kornişli parçalar ve dilgiler gibi endüstri öğeleri incelenmiştir. Bu incelemelerin sonunda çoğunlukla Orta Paleolitik Dönem'e tarihlenebileceği düşünülen bu parçalar için tipler ve alt tipler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was created by techno-typological studies and analyzes of the lithic industry collected from the eastern slope of Korkuteli-Gürbelen hill in the year of 2018 by“Şeref Höyük/Komama and Territory”survey team. Analysis studies were carried out on this industry, which consists of 125 lithic pieces, found at Gürbelen Tepe, which has a large amount of raw flint materials. According to this research, industrial items such as flakes, cores, macro-lithic fragments, scrap fragments, cornice fragments and blades were identified and examined. Finally, types and subtypes were determined for these pieces and it is proposed that they belong mostly to the Middle Paleolithic period.