Çağdaş faaliyetleme sistemlerinden faaliyet tabanlı maliyetleme ve bir koltuk üretim işletmesi uygulaması
- Tez No: 770569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada üretim işletmeleri için son derece önemli olan maliyet konusu ele alınmıştır. Geleneksel yöntemlerle çalışan bir koltuk üretim işletmesinde üretim süreci analiz edilmiştir. Daha sonra çağdaş maliyetleme sistemlerinden olan Faaliyet Tabanlı Maliyetleme (FTM) ile birim maliyetler tekrardan hesaplanmıştır. Geleneksel yöntem ile hesaplanan birim maliyetler ile faaliyet tabanlı maliyetleme ile hesaplanan birim maliyetler karşılaştırıldığında maliyetler arasında fark olduğu tespit edilmiştir. Genel üretim giderlerinin toplam maliyet içindeki payının yüksek olduğu görülmüştür ve bu da geleneksel yönteme göre hesaplanan maliyet bilgisini saptırmış olur. Dolayısıyla işletmemizin alacağı stratejik kararlarda, gerek ulusal pazarlarda gerekse uluslararası pazarlarda rekabet gücünü ve karlılığını artırmak için faaliyet tabanlı maliyetlemenin kullanılması daha sağlıklıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of cost, which is extremely important for production enterprises, is discussed. The production process was analyzed in an armchair manufacturing company operating with traditional methods. Then, unit costs were recalculated with Activity Based Costing (ATM), which is one of the contemporary costing systems. When the unit costs calculated with the traditional method and the unit costs calculated with the activity-based costing are compared, it has been determined that there is a difference between the costs. It has been observed that the share of general production expenses in the total cost is high, which distorts the cost information calculated according to the traditional method. Therefore, it is healthier to use activity-based costing in the strategic decisions that our business will take, in order to increase its competitiveness and profitability in both national and international markets.