Takıyyüddîn Sübkî'nin fetva metodu
Taqi al-Dīn Subkī's fatwa methodology
- Tez No: 770587
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL AYBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, 683-756/1284-1355 yılları arasında yaşamış Şâfiî fakihi Takıyyüddin Sübkî'nin fetvalarını konu edinmektedir. Fetvaları, Fetâvâ's-Sübkî isimli eser üzerinden incelenmiş, genel özellikleri ve cevap verirken takip ettiği yöntemler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız giriş, sonuç ve üç temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Sübkî'nin hayatı ve yaşadığı dönem işlenmiştir. İkinci bölümde, Fetâvâ'sı tanıtılmış ve fetvalarının fıkhî birikim ve sosyal tarih açısından önemi üzerinde durulmuştur. Son bölümde kullandığı deliller, el altı kitapları, cevaplarında benimsediği üslup ve yaptığı atıflar üzerinden Sübkî'nin fetva usulü izaha çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fatwas of Taqī al-dīn al-Subkī who was an authorized Shāfi'ī faqīh and lived between the years of 683-756/1284-1355 will be discussed in detail. His fatwas are examined from the work Fatāwā's-Subkī which is the basis and main resource of this study while analyzing. General characteristics of these fatwas and the manners used by Subkī while issuing fatwā will be covered within this study. The dissertation will be divided into three parts except introduction and conclusion. In the first chapter, general features of the period Subkī lived in and the biographical information will be provided. After that, within the second chapter, his fatwas will be introduced through the questions and answers and the reasons making these fatwas having such significance in terms of fiqh literature and social history. In the last chapter, his fatwā methodology will be explained at length over the sources and reference books he benefitted from, common usages determined in his fatwas and referrals in his answers.