The relationship between retirement decisions and health care expenditures in The United States
Amerika Birleşik Devletleri'nde emeklilik kararları ile sağlık harcamaları arasındaki ilişki
- Tez No: 770596
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Georgetown University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Literatürde önemli sayıda çalışma ABD'de emeklilik kararları ve sağlık durumu arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir, ancak sağlık harcamaları ve emeklilik arasındaki ilişkinin yeterince incelenmediği görülmüştür. Bu tezde emeklilik tercihleri ile sağlık harcamaları arasındaki ilişki ABD Sağlık ve Emeklilik Araştırması verileri kullanılarak incelenmektedir. Analizim emeklilik durumunun sağlık harcamaları ile doğrudan ilişkili olmadığını göstermektedir. Ancak, emeklilik ve sağlık harcamaları arasındaki ilişkinin kadınlarda negatif, erkeklerde pozitif olmasının genel ilişkiyi maskelediği yönünde istatistiksel olarak önemli kanıtlar tespit ettim.
Özet (Çeviri)
A substantial literature analyzes the relationship in the U.S. between retirement decisions and health outcomes; however, the relationship between health care costs and retirement has not yet been adequately studied. This paper investigates the association between retirement choices and health care expenditures using data from the U.S. Health and Retirement Study. My analysis shows that retirement status is not predictive of healthcare expenditures. However, I find statistically significant evidence that the overall relationship between healthcare expenditures and retirement status is masked by the fact that this relationship is negative for women but positive for men