Farklı dozlarda potasyum ve mangan uygulamalarının domates (Solanum lycopersicum L.) fide gelişimi ve fide kalitesi üzerine etkileri
Effecs of di̇fferent doses potassium and manganeseapplications on growth and quality of tomato (Solanum lycopersicum L.) seedling
  1. Tez No: 770719
  2. Yazar: HAKAN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, Hoogland besin solüsyonuna farklı dozlarda Potasyum (K) ve Mangan (Mn) elementleri uygulanarak domates fidesi gelişimine ve kalitesi üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Fizyoloji Laboratuarı İklim Odasında yürütülmüştür. Çalışmada Pinaper Seed (H-2274) F1 hibrit domates tohumu elde edilen fideler materyal olarak kullanılmıştır. Domates tohumları torf + perlit karışımı bulunan viyollere ekilmiş, çimlenene kadar saf su ile sulanmıştır. Gerçek yaprakları görülmeye başlayan fidelerde altı farklı besin solüsyonu uygulaması ile sulanmıştır. Besin solusyonunda N, P, Mg, S, Ca, Fe, B, Cu ve Zn'nun sabit tutulurken, K ve Mn ise artan ve azalan oranlarda uygulanmıştır. Dikim olgunluğuna gelen fidelerin bitki ağırlığı, yaprak ağırlığı, gövde ağırlığı, yaprak sayısı, gövde çapı, gövde boyu, boğum arası mesafe, kök ağırlığı, yaprak renk değerleri, klorofil miktarı(spad), fotosentez oranı, fotosentez etkinliği ve yapraklardaki besin içerikleri belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda en kaliteli, iyi ve pişkin fidenin; N (186 ppm), P (31 ppm), K (196 ppm), Mg (24 ppm), Ca (200 ppm), Fe (8.35 ppm), Mn (0.5 ppm), B (0.457 ppm), Cu (0.015 ppm), Zn (0.055 ppm) ve S (34 ppm) olduğu 8. uygulamada yetiştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different doses of Potassium (K) and Manganese (Mn) elements were applied to Hoogland nutrient solution and their effects on tomato seedling growth and quality were examined. The study was carried out at Yüzüncü Yıl University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, Physiology Laboratory, Climate Room. In the study, seedlings obtained from Pinaper Seed (H-2274) F1 hybrid tomato seeds were used as material. Tomato seeds were sown in viols with a mixture of peat + perlite and watered with distilled water until germination. The seedlings, whose true leaves started to appear, were irrigated with six different nutrient solutions. While N, P, Mg, S, Ca, Fe, B, Cu and Zn were kept constant in the nutrient solution, K and Mn were applied at increasing and decreasing rates. Plant weight, leaf weight, stem weight, number of leaves, stem diameter, stem length, internode distance, root weight, leaf color values, chlorophyll amount (spad), photosynthesis rate, photosynthesis efficiency and nutrient content in the leaves of the seedlings that reached planting maturity were determined. As a result of the analysis, the best quality, good and mature seedlings; N (186 ppm), P (31 ppm), K (196 ppm), Mg (24 ppm), Ca (200 ppm), Fe (8.35 ppm), Mn (0.5 ppm), B (0.457 ppm), Cu ( 0.015 ppm), Zn (0.055 ppm) and S (34 ppm) were found to be grown in the 8th application.