Türkiye'de yayılış gösteren Tomares türleri üzerinde sistematik araştırmalar
Systematic studies on the types of Tomares distributed in Turkey
- Tez No: 770729
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, taksonomik açıdan sorunlu olan ve son yıllarda üzerinde detaylı moleküler ve morfolojik çalışmalar yapılan Tomares cinsinin Türkiye'de yayılış gösteren türlerine ait örnekleri inceleyerek sistematiğine katkı sağlamaktır. Bu amaçla Tomares nogelii Herrich-Schäfer, 1851, Tomares nesimachus Oberthür, 1894, Tomares dobrogensis Caradja, 1895 ve Tomares romanovi Christoph, 1882, Tomares callimachus Eversmann, 1848 ve Tomares desinens Nekrutenko & Effendi, 1980 türlerinin detaylı baş, thoraks ve abdomen morfolojileri ile boyun iskelet elemanları çalışılmış ve karşılaştırılmıştır. Bu çalışma türlerin boyun iskelet elemanlarının değerlendirildiği ilk çalışmadır. Çalışmada kelebek türlerinin ve larva besin bitkilerinin yayılış haritaları da Quiz programı kullanılarak hazırlanmıştır. Elde edilen morfolojik ve ekolojik sonuçlar Tomares nogelii ve Tomares nesimachus türleri arasındaki benzerliğin moleküler çalışma sonuçlarını destekler niteliktedir. Tomares dobrogensis türünün anten segment sayısı ve özellikle boyun iskelet elemanlarının morfolojisi ile diğerlerinden farklı olduğu sonucuna varılmıştır. Hazırlanan haritalarda kelebeklerin yayılışının, larva besin bitkisi yayılışı ile örtüşmediği tespit edilmiştir. Tomares cinsi türlerinin problemlerine çözüm olabilecek bilimsel verilere katkı sağlamak için farklı lokalitelerden toplanmış örneklerle SEM çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to contribute to the systematic of the genus Tomares, which is taxonomically problematic and on which detailed molecular and morphological studies have been carried out in recent years, by examining the samples of the species distributed in Turkey. For this purpose, detailed head, thorax and abdomen morphology and neck skeletal elements of Tomares nogelii Herrich-Schäfer, 1851, Tomares nesimachus Oberthür, 1894, Tomares dobrogensis Caradja, 1895 and Tomares romanovi Christoph, 1882, Tomares callimachus Eversmann, 1848 and Tomares desinens Nekrutenko & Effendi, 1980 were studied and compared. This is the first study to evaluate neck skeletal members of the species. In the study, distribution maps of butterfly species and larval food plants were also prepared by using the Quiz program. The morphological and ecological results support the results of molecular studies of the similarity between Tomares nogelii and Tomares nesimachus species. It was concluded that Tomares dobrogensis is different from the others in the number of antennae segments and especially the morphology of the neck skeletal elements. In the maps prepared, it was determined that the distribution of butterflies did not coincide with the distribution of larval food plants. It is recommended to carry out SEM studies with samples collected from different localities in order to contribute to the scientific data that can be a solution to the problems of species of the genus Tomares.