Ameliyat sırasında kullanılan eldivenlerin delinme oranı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Perforation rate of the gloves used during the surgeries and determining the factors affecting it
  1. Tez No: 630733
  2. Yazar: ESRA MAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tanımlayıcı araştırma, ameliyat sırasında kullanılan eldivenlerin delinme oranının ve delinmeyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma, Ekim 2018-Aralık 2019 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi genel cerrahi masasında gerçekleştirilen ameliyatlarda steril cerrahi ekip tarafından kullanılan 627 eldiven ile gerçekleştirildi. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Veri Toplama ve Kayıt Formu”kullanıldı. Veriler, 24 saat içinde Standart TS EN 455-1 su kaçak testi yöntemi kullanılarak elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde kategorik değişkenler için sıklıklar, tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi ve Fisher Exact testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was performed to determine the perforation rate of gloves used during surgeries and the factors affecting it. The research was carried out with 627 gloves used by the sterile surgical team in the operations performed at the Trakya University Health Research and Application Center general surgery table between October 2018 and December 2019. Data Collection and Registration Form were used as tools to collect data. The data were obtained within 24 hours by using the Standard TS EN 455-1 water leak test method. Frequencies, descriptive statistics, Chi Square test and Fisher Exact test were used for categorical variables in the evaluation of the data.