Camsı karbon elektrodun karbon nanofiber, karbon nanotop ve karbon nanotüplerden oluşan bir kompozit malzeme ile modifiye edilerek klorojenik asitin saptanması
Modification of a glassy carbon electrode using a composite material composed of carbon nanofibers, carbon nanotubes and carbon nanoballs
  1. Tez No: 770779
  2. Yazar: ZAINAB ALISSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KUTLUAY BAYTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Camsı karbon elektrotların karbon nanofiber, karbon nanotop ve karbon nanotüp nanopartiküller ile modifikasyonuna dayalı olarak klorojenik asidin saptanması için tekrarlanabilir yeni bir elektrokimyasal sensör geliştirilmiştir. Önerilen bu yeni modifiye elektrot, klorojenik asidin oksidasyonunda güçlü bir elektrokatalitik aktivite sergilemiştir ve pik akımı cevabında artış sağlanmıştır. Modifiye elektrot pH 7.0' da 0.1 M PBS'de klorojenik asit tayini için kullanılmıştır. Pik akımı, 1.3×10-9M-7.4×10-7M ve 9.0×10-7M-8.6×10-6M aralığında klorojenik asit konsantrasyonu ile doğrusal olarak artmıştır. Saptama limiti 3.7x10-10 M (S/N=3) olarak belirlenmiştir. Önerilen elektrot, çay örneklerindeki klorojenik asitin saptanmasına pratikçe uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A new reproducible electrochemical sensor was developed for the determination of chlorogenic acid based on the modification of a glassy carbon electrodes with carbon nanoballs, carbon nanotubes and carbon nanofibers. The proposed new modified electrode showed a strong electrocatalytic activity in the oxidation of chlorogenic acid and increased peak current response. The new electrochemical sensor was used for the determination of CQA in 0.1 M PBS at pH 7.0. The peak current increased linearly with the concentration of chlorogenic acid in the range of 1.3×10-9 M-7.4×10-7M ve 9.0×10-7 M-8.6×10-6 M. The detection limit was 3.7x10-10 M (S/N=3). The proposed electrode was pratically applied to the determination of chlorogenic acid in tea sample.