Ahsa Sancağında Osmanlı idari yapısı (1871-1914)
Ottoman administrative structure in Ahsa Sanjak (1871-1914)
- Tez No: 770785
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA KURŞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Midhat Paşa'nın 1871'de gerçekleştirdiği Ahsa Seferi ile Ahsa Sancağı, Bağdat Vilayetine bağlı bir sancak konumuna getirildi. Necid merkez kazası, Katıf ve Katar kazaları da Ahsa Sancağına dahil edildi. 1875 yılında Basra Sancağının vilayete dönüşmesi ile Ahsa Sancağı da Basra Vilayetine bağlandı. Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'na katılmasına kadar sancak idari anlamda modern vilayet nizamnamesinin uygulandığı ve siyasal ve stratejik açıdan önemli bir bölge olarak varlığını sürdürdü. 1913 yılı ortalarında Abdülaziz bin Suud'un Ahsa Sancağını işgal etme girişimi ile mutasarrıflıktaki idari düzen bozulmuştur. 1914 yılında hükümet Necid Mutasarrıflığını vilayete tahvil ederek Abdülaziz bin Suud'u vali olarak atayacaktı ancak Birinci Dünya Savaşı'nın çıkması ile bu plan gerçekleştirilemedi. 1914 yılına kadar devlet burada varlığını sürdürdü.
Özet (Çeviri)
With the Ahsa Expedition carried out by Midhat Pasha in 1871, Ahsa Sanjak was made a sanjak of the Baghdad Province. Nejd central district, Katif and Qatar districts were also included in the Ahsa Sanjak. With the transformation of Basra Sanjak into a province in 1875, Ahsa Sanjak was also connected to Basra Province. Until the participation of the Ottoman Empire in the First World War, the sanjak continued to exist as a politically and strategically important region where the modern provincial regulation was applied in administrative terms. With the attempt of Abdulaziz bin Saud to occupy the Ahsa Sanjak in the middle of 1913, the administrative order in the governorship was broken. In 1914, the government was going to appoint Abdulaziz bin Saud as the governor by converting the Necid Sanjak to a province, but this plan could not be realized with the outbreak of the First World War. The state continued to exist here until 1914.