Antepfısığı çöğürlerinde farklı sulama programlarının gövde gelişmesi ve su tüketimine etkilerinin irdelenmesi
The Effect of different irrigation programmes on the growt and evapotranspiration of young pistachio tres
  1. Tez No: 77079
  2. Yazar: YUSUF YÜKÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA KANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Antepfıstığının sulanması ülkemizde oldukça yeni bir konudur. Günümüze kadar bu konuda yapılan çalışmaların tamamı verim çağındaki antepfıstığı ağaçlarında yapılmıştır. Bu çalışmada tohumun çimlendirildikten ve tüplere şaşırtıldıktan sonra daha erken aşı kalınlığına ulaştırılması amaçlanmıştır. Bu nedenle 2 anaç türü, 4 bitki-pan katsayısı ve 4 sulama aralığından oluşan sulama programlan ele alınmıştır. Çalışma sonunda, en iyi gövde gelişimi gösteren anaç türü P. vera olmuştur. Yedi günde bir sulanan ve Kcpı = 0.50 katsayısının kullanıldığı konuda en fazla gövde gelişimi elde edilmiştir. Önerilen konunun mevsimlik su tüketimi, 491 mm olmuş; en yüksek su tüketimi ise Temmuz ayında 230 mm olarak saptanmıştır. Anılan konuda gerçek Kcpı katsayısının, 0.46 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pistachio has recently been started to be irrigated in our country. All irrigation up to now had been done only on yielding trees. The aim of the present work was to grow to the young trees quickly to reach sufficient diameter for budding after germination and sowing. So, the irrigation programme of the undertaken research was composed of 2 rootstock varieties, 4 plant-pan coefficient and 4 different irrigation schedules. P. vera rootstock had shown the best result based on single irrigation development. The highest stem growth was determined with Kcpl=0.50 and at seven days for interval. Seasonal water consumption was 491 mm, the highest water consumption was 230 mm in July. The actual Kcpl coefficient was determined to be 0.46.