Kuş çarpmasına uğramış Radom'ların onarıldıktan sonra çarpmaya karşı performansının incelenmesi
Analisys of impact performance of repaired Radome after birdstrike structure
- Tez No: 770799
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ELALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Platformları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Havacılık sektöründe kuş çarpması yüzünden özellikle hava araçlarının ön kısmında yer alan RADOM bölgesi çok hasar almaktadır. Bu hasar alan bölge yapısal olarak büyük olduğu için çoğu zaman değişim yerine onarılmaktadır. Onarım yaşam döngüsü maliyeti açısından daha etkin olmaktadır. Onarım metodu olarak hasarlı katmanın kaldırılması ve yerine aynı malzemelerden yapılmış kompozit yama yapıştırılması tercih edilmektedir. Bu tezde onarılan parçanın aynı büyüklükte bir darbeye tekrar maruz kaldıktan sonra göstereceği performansın deneysel olarak incelenmesi ve uçuş güvenliğinin sağlanabilirliğinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Tez kapsamında onarım metodunu doğrulamak amacıyla serbest düşme test düzeneğinde ortalama 50 J'lük darbe enerjisi uygulanarak testler icra edilmiştir. Aynı test, hasar verilip daha sonra onarılan numuneler için tekrar edilmiştir. Deneysel olarak gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde tamir yönteminin etkinliği ikinci kez aynı bölgeye alınan darbenin hasar alanı baz alınarak değerlendirilmiştir. Kuş çarpması neticesinde onarılan bir radom parçasının onarıldıktan sonra takip eden düşük hızlı darbelere karşı orijinale yakın performans verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In aviation sector Radome which is located in front of air vehicle, is frequently damaged due to bird strike. Since the damaged area is structurally large it is often repaired instead of replacement. Repair is more efficient in terms of life cycle cost. As a repair method, it is preferred to remove the damaged layer and replace it with a composite patch made of the same parent materials. With this thesis, it is aimed to experimentally examine the performance of the repaired part after being exposed to the same impact again using this method and to measure the availability of airworthiness. Within the scope of the thesis, to verify the performance of the repair, in the first step, tests were carried out by applying an average impact energy of 50 J in a low velocity impact test device. The test specimens were later repaired by means of single scarf technique and the tests were repeated for samples under the same conditions. As a result of this experimental study, it was indicated that the performance of the repair method based on the damage area for the repeated impact simulating bird strike on the same location was found to be very close to original radom part.