Exploring emotion regulation in OCD: A focus on intrapersonal and interpersonal strategies across OCD, relationship and partner focused OCD
OKB'de duygu düzenleme: Genel ve romantik ilişki temelli OKB belirtilerinde birey içi ve kişiler arası stratejilerin incelenmesi
  1. Tez No: 943904
  2. Yazar: DEMET ESRA SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AKIN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, duygu düzenleme stratejileri ile Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) belirtileri arasındaki ilişkiyi, özellikle ilişki merkezli ve partner odaklı obsesif-kompulsif belirtilerin kapsamında incelemeyi amaçlamıştır. İlişki merkezli ve partner odaklı obsesif-kompulsif belirtilerin, romantik ilişkilerle ilgili obsesif kuşkular ve zorlantılarla karakterize edilen bir OKB alt türü olarak tanımlanmaktadır. Bu belirtiler iki temel boyutta ele alınmaktadır: ilişkinin kendisine yönelik obsesif sorgulamalar içeren romantik ilişki temalı semptomlar ve partnerin özelliklerine ya da algılanan kusurlarına odaklanan partner odaklı semptomlar. Bu doğrultuda çalışma, Gross'un süreç modeli ve Hofmann'ın kişilerarası duygu düzenleme modelinden yola çıkarak, birey içi stratejiler (bilişsel yeniden değerlendirme, bastırma) ve kişilerarası stratejilerin (yatıştırma, sosyal modelleme, bakış açısı alma ve olumlu duyguyu artırma) ilişki merkezli ve partner odaklı obsesif-kompulsif belirtiler ve OKB belirtileriyle ilişkisini incelemiştir. Toplam 752 katılımcı obsesif-kompulsif belirtileri ve duygu düzenleme stratejilerini değerlendiren öz bildirim ölçümlerini tamamlamıştır. Veri toplama araçları arasında Demografik Bilgi Formu, İlişki Odaklı Obsesif-Kompulsif Belirtiler Envanteri (ROCI), Partnere Yönelik Obsesif-Kompulsif Belirtiler Envanteri (PROCSI), Obsesif-Kompulsif Belirtiler Envanteri- Gözden Geçirilmiş Form (OCI-R), Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği (IERQ) ve Duygu Düzenleme Ölçeği (ERQ) yer almaktadır. Ardından, belirti şiddetine göre grup karşılaştırmaları yapılmış sonrasında ise OKB ile ilişki merkezli ve partner odaklı obsesif-kompulsif semptomların arasında duygu düzenleme stratejilerinin yordayıcı rolünü değerlendirmek için çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular, yüksek OKB ve ilişki merkezli ve partner odaklı obsesif-kompulsif semptomları olan bireylerin, düşük belirti seviyelerine sahip olanlara kıyasla anlamlı derecede daha fazla bastırma ve kişilerarası duygu düzenleme stratejileri kullandıklarını göstermiştir. Bastırma, tüm modellerde belirti şiddetinin en güçlü yordayıcısı olarak ortaya çıkarken, bilişsel yeniden değerlendirme sınırlı ölçüde anlamlı bulunmuştur. Kişilerarası stratejiler, özellikle yatıştırma ve sosyal model alma, ilişki merkezli ve partner odaklı obsesif-kompulsif belirtilerinin önemli yordayıcılarıyken bu stratejiler OKB belirtileri üzerinde daha zayıf bir rol oynamıştır. Bu sonuçlar hem uyumsuz birey içi stratejilerinin hem de kişilerarası duygu düzenleme stratejilerinin ilişki merkezli ve partner odaklı obsesif-kompulsif ile OKB belirtilerinin deneyimlenmesine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bulgular, ilişki merkezli ve partner odaklı obsesif-kompulsif belirtiler için gelecekteki klinik müdahalelerde duygu düzenleme stratejilerini, özellikle de bastırma ve kişilerarası düzenleme eğilimlerini hedeflemenin önemi için ön kanıtlar sunmaktadır. Keşifsel bir araştırma olan bu çalışma, ilişki merkezli ve partner odaklı obsesif-kompulsif belirtilere dair giderek genişleyen alınyazına katkıda bulunmakta ve OKB belirtilerinde kişilerarası ve birey içi duygu düzenlemenin rolünü daha geniş bir şekilde anlamada bir boşluğu doldurmaktadır. Bu bulgulara göre, gelecekteki ampirik çalışmaların OKB ile ilgili zorlukları ele alırken duygu düzenleme stratejilerini dikkate almaları önemli görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between emotion regulation strategies and Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) symptoms, with a specific emphasis on Relationship Obsessive-Compulsive Disorder (ROCD), which refers to a subtype of OCD characterized by intrusive doubts and compulsions related to romantic relationships. ROCD includes two primary symptom dimensions: relationship-centered (RC-OC), involving obsessive doubts about the relationship itself, and partner-focused (PF-OC), involving preoccupations with the partner's characteristics or perceived flaws. Drawing on Gross's process model of emotion regulation and Hofmann's model of interpersonal emotion regulation (IER), the study examined how both intrapersonal strategies (cognitive reappraisal, expressive suppression) and interpersonal strategies (soothing, social modeling, perspective taking, and enhancing positive affect) relate to symptoms of ROCD and OCD. A total of 752 participants completed self-report measures assessing obsessive-compulsive symptoms and emotion regulation strategies. The instruments included the Demographic Information Form, the Relationship Obsessive-Compulsive Inventory (ROCI), the Partner-Related Obsessive-Compulsive Symptoms Inventory (PROCSI), the Obsessive–Compulsive Inventory–Revised (OCI-R), the Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire (IERQ), and the Emotion Regulation Questionnaire (ERQ). Group comparisons were conducted based on symptom severity, and multiple regression analyses were used to evaluate the predictive role of emotion regulation strategies across OCD and ROCD symptoms. Findings indicated that individuals with high OCD and ROCD symptoms reported significantly greater use of expressive suppression and interpersonal emotion regulation strategies compared to those with lower symptom levels. Suppression emerged as the strongest predictor of symptom severity across all models, while cognitive reappraisal showed limited value. Interpersonal strategies, particularly soothing and social modeling, were significant predictors of ROCD symptoms but played a weaker role in OCD. These results suggest that both maladaptive intrapersonal and context-dependent interpersonal regulation patterns contribute to the experience of ROCD and OCD symptoms. The findings offer preliminary evidence for the importance of targeting emotion regulation strategies, especially suppression and interpersonal regulation tendencies in future clinical interventions for ROCD. As an exploratory effort, the study contributes to the growing literature on ROCD and fills a gap in understanding the role of interpersonal and intrapersonal emotion regulation in obsessive-compulsive symptoms more broadly. These findings suggest that future empirical work should consider emotional regulation strategies when addressing OCD-related difficulties.