İdarenin acil sağlık hizmetlerinden doğan sorumluluğu
Responsibility of the administration arising from emergency health services
  1. Tez No: 799586
  2. Yazar: MEHMET BEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL IŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İdarenin sorumluluğunun, somut olaylar üzerinde farklı kıstaslara göre belirlendiği muhakkaktır. Bu yüzden sağlık hizmetlerinden doğan sorumluluk hâlleri ile diğer hizmetlerin sunumundan doğan sorumluluk hâlleri farklılık göstermektedir. İnsan hayatını konu edinmiş sağlık hizmetleri, nasıl ki diğer idari hizmetlere nazaran daha önemli bir yer tutmakta ise aynı şekilde acil sağlık hizmetleri de sağlık hizmetleri içerisinde daha önemli bir yere sahiptir. Çünkü acil sağlık hizmetleri insan yaşamı için oldukça önemlidir. Aniden kalbi duran hastaların hayata döndürülmesi günümüz şartlarında mümkündür ve bu durum acil sağlık hizmetleri sayesinde gerçekleşmektedir. Bu denli öneme sahip olan acil sağlık hizmetleri, diğer sağlık hizmetlerine nazaran daha farklı bir bakış açısı ile incelenmelidir. Dolayısıyla, idarenin diğer sağlık hizmetlerinden doğan sorumluluğu ile acil sağlık hizmetlerinden doğan sorumluluğu da farklı bakış açıları ile inceleme gerektirmektedir. Acil sağlık hizmetlerinin bir diğer farkı herkesin her an hizmet almasına uygun bir yapıda oluşudur. Yılın her günü, günün her saati, saatin her dakikası kesintisiz hizmet sunan acil sağlık hizmetleri, kişilerin en sık müracaat ettiği sağlık hizmetlerinden biri olması nedeniyle ayrıca öneme sahiptir. Yani diğer sağlık hizmetlerinden doğan uyuşmazlıklara nazaran, daha fazla uyuşmazlık ve zarar ihtimalini barındıran acil sağlık hizmetleri ayrıntılı incelenmesi gereken bir alan olarak düşünülmüştür. Kamu hizmetlerinin sunumunda kusurun tespiti, kamu hizmetinin sosyal önemine, sunulduğu koşullara ve sunumunda yaşanılan zorluklara göre değerlendirilmektedir. Acil sağlık hizmetinin insan hayatını konu edinmesi nedeniyle sosyal önemi oldukça fazladır. Ayrıca acil sağlık hizmetinin mekân ve zaman fark etmeksizin sunulması ve hizmetin ambulans gibi kısıtlı bir ortamda sunulması gibi faktörler sunumu zorlaştırmaktadır. Bu kapsamda, idarenin acil sağlık hizmetlerindeki kusuru belirlenirken diğer sağlık hizmetlerine kıyasla daha esnek ve farklı bakış açısı ile hareket edilmelidir. Bazı hâllerde ise idare kusuru olmasa da zarardan sorumlu olabilir. İdarenin acil sağlık hizmetleri kapsamındaki kusursuz sorumluluğu, toplumun genelini ilgilendiren teşkilatlanma ve planlama gibi hususlarda uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
It is certain that the responsibility of the administration is determined according to different criteria on concrete events. Therefore, the liability situations arising from health services differ from those arising from the provision of other services. Just as health services, which focus on human life, have a more important place compared to other administrative services, emergency health services also have a more important place in health services. Because emergency medical services are very important for human life. Resuscitation of patients whose heart stopped suddenly is possible in today's conditions, and this is possible thanks to emergency health services. Emergency health services, which are of such importance, should be examined from a different perspective compared to other health services. Therefore, the responsibility of the administration arising from other health services and the responsibility arising from emergency health services require examination from different perspectives. Another difference of emergency health services is that it is in a structure suitable for everyone to receive service at any time. Emergency health services, which provide uninterrupted service every day of the year, every hour of the day, every minute of the hour, have a special importance because they are one of the health services that people apply most frequently. In other words, emergency health services, which have a higher probability of conflict and damage compared to disputes arising from other health services, are considered as an area that should be examined in detail. Detection of the defect in the provision of public services is evaluated according to the social importance of the public service, the conditions in which the public service is provided and the difficulties experienced in the provision of the public service. The social importance of the emergency health service is quite high because it concerns human life. In addition, factors such as the provision of emergency health service regardless of place and time and the provision of the service in a limited environment such as an ambulance make difficult. In this context, when determining the defect of the administration in emergency health services, it should be acted with a more flexible and different perspective compared to other health services. In some cases, the administration may be liable fort he damage, even if it isn't a fault. Within the scope of emergency health services, the faultless liability of the administration can be applied in matters such as organization and planning that concern the general public.