Kamu yönetiminde performans sistemlerinin gelişimi: Ülkeler arası karşılaştırma
The development of performance systems in public administration: Comparison between countries
- Tez No: 770839
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Dünyanın her bölgesinde kamu yönetimlerinin verimliliğinin, etkinliğinin ve hesapverebilirliğinin arttırılması ortak bir ideal olarak görülmektedir. Bunu sağlayabilmek için geçen yüzyılın ikinci yarısında ve özellikle Yeni Kamu Yönetimi anlayışının gelişimiyle birlikte kamu yönetimlerinde performans ölçüm ve yönetim sistemlerinin kullanımı söz konusu olmuştur. Çalışmada, kamu yönetiminde performans sistemlerine, temel kavramlara, işleyiş mekanizmasına ve bunların gelişimine ilişkin bilgi verildikten sonra, farklı coğrafyalardaki ülkelerde, kamu yönetiminde performans yönetimi ve ölçümü uygulamalarının gelişimi ve işleyişi örneklendirilmekte ve karşılaştırılmaktadır. Karşılaştırma sonuçları, tespit edilen ayrımlara göre sınıflandırılmakta ve özellikleri belirtilmektedir. Kamu performans yönetim ve ölçüm sistemlerine ilişkin tespitler ve değerlendirmeler yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing the efficiency, effectiveness and accountability of public administrations is seen as a common ideal in every region of the world. In order to achieve this, performance measurement and management systems have started to be used in public administrations in the second half of the last century and especially with the development of the New Public Management approach. In the study, after giving information about performance systems, basic concepts, working mechanism and their development in public administrations, the relationship between performance measurement and management processes and ethics is examined. The development and functioning of performance management and measurement practices in public administrations of the countries in different geographies are exemplified and compared. Comparison results are classified and their properties are stated according to the identified distinctions. Determinations and evaluations are made regarding public performance management and measurement systems and their implementation.