Covid-19 pandemisinin toplumsal eşitsizliklere etkileri: Eskişehir'de bir saha araştırması
Effects of Covid-19 pandemic to social inequalities: The case of Eskisehir
  1. Tez No: 770873
  2. Yazar: BURAK CAN BELGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT GÜLLÜPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez, Covid-19 pandemisinin toplumsal yaşam üzerindeki etkilerini; insanların salgın döneminden nasıl etkilendiklerini, pandeminin ne gibi eşitsizlikler yarattığını, var olan toplumsal eşitsizliklere etki edip etmediğini etki ettiyse nasıl etki ettiğini toplumsal sınıf yapısıyla ilişkilendirmeyi hedefleyen bir çalışmadır. Bu çalışmada, pandemi döneminde bireylerin yaşam pratiklerinden yola çıkılarak pandeminin ortaya çıkardığı sonuçların sınıf konumuna göre farklılaşma biçimi sorunsallaştırılmıştır. Covid-19 pandemisi hakkında yapılan çalışmalarda genellikle hastalığın tıbbi ve ekonomik boyutuna odaklanıldığı görülürken genellikle pandeminin sosyal boyutunun ihmal edildiği görülmektedir. Bu bağlamda araştırmada sınıf perspektifine dayanarak pandeminin daha çok sosyal boyutu ele alınmıştır. Araştırma kapsamında yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak alt, orta ve üst sosyoekonomik sınıfın her birinden 10'ar kişi olmak üzere toplamda 30 kişi ile yüz yüze veya online olarak Zoom veya WhatsApp uygulamaları üzerinden görüşme gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerde farklı sosyoekonomik sınıfta yer alan kişilerin pandemi deneyimlerinin birbirinden farklılaştığı görülürken bunun temel sebebinin ekonomik farklılaşma olduğu açıklanmıştır. Yapılan görüşmelerde alt sosyoekonomik sınıfta yer alan bireylerin pandemi döneminde diğer sosyoekonomik sınıflarda yer alan bireylere göre daha çok iş ve gelir kaybı yaşadıkları ve bu yüzden sosyal risklere daha açık hale geldikleri görülmüştür. Görüşmelerden elde edilen bir diğer önemli bulgu ise bu dönemde kendini pandemiye karşı izole ettiğini düşünen katılımcıların çoğunun üst sosyoekonomik sınıfta yer alan katılımcılar olmasıdır. Pandemi döneminde esnek çalışma, dönüşümlü çalışma gibi alternatif çalışma biçimlerini en az deneyimleyenlerin alt sosyoekonomik sınıfta yer alan bireyler olduğu görülürken ortaya çıkan bu farklılaşmaya bağlı olarak alt sosyoekonomik sınıfta yer alan bireylerin pandemiye karşı kendilerini daha güvensiz hissettikleri elde edilen önemli bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of the Covid-19 pandemic on social life; it is a study that aims to relate how people are affected by the epidemic period, what inequalities the pandemic creates, whether it affects existing social inequalities, and how it affects them, with the social class structure. In this study, based on the life practices of individuals during the pandemic period, how the results of the pandemic differ according to the class position is problematized. While it is seen that the studies on the Covid-19 pandemic generally focus on the medical and economic dimension of the disease, it is seen that the social dimension of the pandemic is generally neglected. In this context, the social dimension of the pandemic has been discussed, based on the social class perspective. Within the scope of the research, using the semi-structured in-depth interview technique, a total of 30 people, 10 from each of the lower,middle, and upper socioeconomic classes, were interviewed face-to-face or online via Zoom or WhatsApp applications. In the interviews, it was seen that the pandemic experiences of people in different socioeconomic classes differed from each other, and it was explained that the main reason for this was economic differentiation. In the interviews, it was seen that the individuals in the lower socioeconomic class experienced more job and income loss during the pandemic period than the individuals in the other socioeconomic classes, and therefore they became more open to social risks. Another important finding obtained from the interviews is that most of the participants who think that they isolate themselves against the pandemic during this period are participants in the upper socioeconomic class. While it was observed that those who experienced the least alternative forms of work such as flexible working and rotatory working during the pandemic period were individuals in the lower socioeconomic class, it is among the important findings that individuals in the lower socioeconomic class felt more insecure against the pandemic due to this differentiation.