The COVID-19 pandemic's socioeconomic impact on gender inequality
COVID-19 pandemisinin toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerindeki sosyoekonomik etkisi
- Tez No: 866980
- Danışmanlar: DOÇ. SABRİ ARHAN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kadınların iş gücüne katılımı, ülkeler arasında ekonomik büyüme, sosyal standartlar, eğitim seviyeleri, doğurganlık oranları ve çocuk bakımı ile diğer destekleyici hizmetlerin mevcudiyeti gibi faktörlere bağlı olarak önemli ölçüde değişkenlik gösterir. Ekonomiler geliştikçe kadınların iş gücüne katılımı doğru orantılı olarak artmıştır. Ancak COVID-19 pandemisi, iş piyasasındaki mevcut toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini daha da derinleştirmiş, kadınların iş kayıpları ve azalan çalışma saatleri nedeniyle erkeklerden daha fazla etkilenmelerine yol açmıştır. Araştırma, kadınların pandemiden ekonomik olarak erkeklerden daha olumsuz etkilendiğini ortaya koymuştur. Özellikle etnik azınlıklara mensup kadınlar, göçmenler, engelliler ve LGBTQ topluluğunun üyeleri olmak, negatif ekonomik etkiyi artırmıştır. Bu faktörler, mevcut eşitsizlikleri yoğunlaştırarak artan ekonomik daralmaya katkıda bulunmuştur. Pandemi, 2020 ve 2021 yıllarında en şiddetli şekilde hissedilmiş, yaygın bireysel ve toplumsal etkileri meydana gelmiştir. Kadınlar, bu değişimlerden özellikle etkilenen gruplardan biri olmuşlardır. Pandemi nedeniyle evden çalışmak zorunda kalan kadınların ev hayatında aktif olmaları ya da şirketlerin ekonomik darboğaza girmesi nedeniyle öncelikli olarak kadın işçilerin işlerini kaybetmeleri, mali durumları üzerinde önemli bir etken olmuştur. Bu çalışmada, COVID-19'un kadınların iş hayatını ve ekonomik durumlarını nasıl etkilediğini incelendi.
Özet (Çeviri)
Women's labor-force involvement is highly variable across countries, often reflecting distinct economic, social, and cultural landscapes. As economies advance, women's participation in the labor force tends to increase, yet the specific developmental stage of each nation moderates this relationship. However, the COVID-19 pandemic has intensified existing gender disparities in the labor market, with the economic fallout impacting women more severely than men. Our research reveals that women have been disproportionately affected economically by the pandemic. Notably, women belonging to ethnic minorities, migrants, those with disabilities, and members of the LGBTQ community have faced exacerbated challenges. These factors have contributed to an increased negative economic impact, intensifying the existing inequalities. The pandemic, most acutely felt during 2020 and 2021, has necessitated widespread individual and societal adaptations. Women have been particularly vulnerable to these shifts, whether through increased engagement in remote work due to pandemic restrictions or heightened job insecurity as businesses grapple with economic strain. This study delves into the myriad ways COVID-19 has reshaped women's work lives, underlining the critical role of supportive policies such as affordable childcare and flexible working arrangements in mitigating these disparities and fostering resilience in the face of such global challenges.