Yetenek yönetimi uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisinde işveren markasının aracı rolüne yönelik bir araştırma
A research on the mediating role of employee branding in the effect of talent management practices on organizational commitment
- Tez No: 770875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma hayatında özellikle hızla gelişen organizasyonların yoğun olduğu sektörlerde, yeteneği kazanmanın yanı sıra yeteneği elde tutma ve yönetmeyle ilgili farklı stratejiler geliştirilmektedir (Allen & Mayer, 1990). Yeteneğin elde tutulması ve geliştirilmesi için sadece organizasyon içerisindeki faaliyetler yeterli olmamakta, birçok farklı yaklaşım ve uygulama denenmektedir (Akyüz, & Örücü, 2018). Bu faaliyetlerden biri de işveren markasıdır. İşveren markası faaliyetleri arasında; kariyer olanakları, yönetim tarzı, ücret ve ödül yönetimi süreçleri, nitelikli işgücüne verilen değer ve yan haklar gibi birçok uygulama sayılabilmektedir (Saylan, 2020). Bu faaliyetler doğrultusunda, yetenekli olan çalışanların organizasyonlarına bağlı bir şekilde çalışabilmelerini sağlayabilecek uygulamaların varlığı önem kazanmaktadır. Örgüte bağlılığı etkileyen birçok faktör bulunmakla birlikte çalışanların tutumlarını olumlu yönde etkilemek adına birçok organizasyon tarafından işveren markası faaliyetleri sürdürülmektedir (Koyuncu & Atilla, 2018). İşveren markası faaliyetleri ne kadar etkili ise o derecede çalışanların organizasyonel bağlılıkları da artacaktır. Böylelikle de çalışanlar kendilerini çalıştıkları organizasyonla daha fazla tanımlamaya (Mowday vd., 1982) gayret edeceklerdir. Bu çalışmada, organizasyonların yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanların örgütsel bağlılıklarına olan etkisinde işveren markasının aracılık rolünün varlığı incelenmektedir. Bu çerçevede farklı sektörlerde çalışan bireylere yönelik kolayda örnekleme yoluyla bir anket çalışması gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
In business life, especially in sectors where rapidly developing organizations are concentrated, different strategies are designed for retaining and managing talent and gaining talent (Allen & Mayer, 1990). To maintain and develop talent, only activities within the organization are not sufficient many different approaches and practices are tried. One of these activities is employer branding. Employer brand activities include many applications such as career opportunities, management style, wage and reward management processes, value given to qualified workforce, and fringe benefits can be counted (Saylan, 2020). In line with these activities, applications that can enable talented employees to work connected to their organizations gain importance. Although many factors affect organizational commitment, employer brand activities are carried out by many organizations to impact the attitudes of employees positively (Koyuncu & Atilla, 2018). The more effective the employer brand activities are, the more organizational commitment of employees will increase. In this way, employees will try to identify themselves more with the organization they work for. (Mowday et al. 1982). This study examines the mediator role of employee branding in the effect of organizations' talent management practices on employees' organizational commitment. In this framework, a survey study will be carried out by easy sampling for individuals working in different sectors.