Türkiye'de ansiklopedik yayınlar ve 1980-1989 yılları arasında yayınlanan ansiklopedilerin değerlendirilmesi
- Tez No: 7709
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Dünya üzerine yayılmış bilgileri bir düzen içinde toplayarak okuyuculara iletmek amacıyla başlatılan ansiklopedi çalışmaları Mi lattan önceki yıllara kadar dayanmaktadır. ülkemizde ansiklopedik yayınlar 19. yüzyılın sonlarına kadar bireysel ve çoğu tamamlanamamış başarısız çalışmalar olarak kalmış tır. 1960 yılından sonra başlayan kollektif çalışmalar ilgiyle kar- şılanmışsa da ulusal bir ansiklopedinin eksikliği her dönemde hissedilmiştir. 1980 yılı sonrası ansiklopedik yayınların sayısı hızla artmış tır. Yayınevlerince kârlı bir alan olarak görülen bu yayınların ha zırlanışında ticari amaç ön plana çıkmış ve niteliğe dikkat edilme miştir. Çalışmamızın konusu olan 1980-1989 yılları arası Türkiye' de ya yınlanan ansiklopedileri incelediğimizde bu yayınların büyük bir kıs mının tanınmamış yayınevlerinden sağlanan çeviri kaynaklar olduğunu görmekteyiz. Ansiklopedilerin güvenirliğini yansıtan, kullanımına yardımcı olan unsurlar gözardı edilirken fiziksel özelliklerine özen gösterilmiştir. Daha çok konu ansiklopedilerinin hazırlandığı bu dö nemde okul, aile ve sağlık ansiklopedileri ön sıradadır. Sonuçta bu yayınların eksikleri ve amacı vurgulanarak, kullanıcı nın seçim yapmasında yardımcı olacak kaynakların yokluğuna ve bu a- landa bir denetimin olmayışına değinilmiştir. Bunlara bağlı olarak çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The encyclopedia studies started with aim of conveying the in formation to readers in a systematic way by gathering them from all over the world, dates back to B.C. In our country, encyclopedical publications have remained as individual, mostly incomplete, unsuccessful 1 studies up to 19 th century. Collective studies starting from 1960, have been received with interest, but the lack of a national encyclopedia has always been felt. The number of encyclopedical publications have increased rapidly after 1980, but, publishing houses have given priority to their profits instead of paying attention to quality. While examining encyclopedias published between the years 1980 and 1989, we see that the majority of these publications aro from translated sources received from unknown publishing houses. While reliabilty and aiding factors for usage are not taken into consideration, attention is paid to physical characteristics. School, family and health encyclopedias have been in front line in this area where mostly encyclopedias on subjects have been prepared. In conclusion, while emphasising the shortcoming-^ and aims of these publications, it is touched on the lack of sources to provide aid to users for their choices and that there exists no supervision in this field. Various proposals are prepared in this regard.