Modern Arap şiiri ile ilgili Türkiye'de yapılan çalışmaların tahlili
Analysis of the studies conducted in Turkey about Modern Arabic poetry
- Tez No: 834285
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada 1970-2022 yılları arasında modern Arap şiiriyle ilgili Türkiye'de hazırlanan dijital ve basılı yayınlar araştırılmıştır. Araştırma neticesinde 131 adet makale, 44 adet tez, 78 adet kitap, 8 adet bildiri ve 30 adette ansiklopedi maddesi olmak üzere toplam 291 adet yayın tespit edilmiştir. Tespit edilen yayınlar bu çalışma altında bir araya getirilerek türü, konusu ve yayın yılı gibi özelliklerine göre sistematik olarak tasnif edilmiştir. Bu tasnif çerçevesinde elde edilen sayısal veriler grafikler üzerinde karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Ayrıca bu yayınlar ele aldıkları konuları yönüyle de incelenerek, modern Arap şiirinin çalışılma sayısı bakımından fazla veya yetersiz olan konuları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, digital and printed publications prepared in Turkey about modern Arabic poetry in the years 1970-2022 were investigated. As a result of the research, a total of 291 publications were identified, including 131 articles, 44 theses, 78 books, 8 papers and 30 encyclopedia articles. The Deciphered publications were brought together under this study and systematically classified according to their characteristics such as type, subject and year of publication. The numerical data obtained within the framework of this classification are presented comparatively on graphs. In addition, these publications have also been examined in terms of the topics they cover, and an attempt has been made to identify topics that are excessive or insufficient in terms of the number of studies of modern Arabic poetry.