Özel kütüphanelerde kullanıcı eğitimi
  1. Tez No: 7710
  2. Yazar: NESRİN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünyadaki her türlü bilgi kaynağının hızla artmakta olduğu bilinen bir gerçektir. Bu kadar fazla kaynağın içinden gerekli olan bilgi parçasını bulup kullanabilmek, bazı becerilerin kazandırılmasıyla gerçekleşebilir. Bu araştırmanın amacı, özel kütüphanelerde kullanıcı eğitiminin gerekliliğini araştırarak, ülkemizdeki özel kütüphaneler için örnek bir program geliştirmektir. Araştırmada altı özel kütüphane ele alınmış, bu kütüphanelerin ve kullanıcılarının özelliklerini araştırmak için iki aşamalı anket uygulanmıştır. Anket sonuçlarından, bu kütüphanelerde sistemli eğitim programları uygulanmadığı, kütüphanecilerin genellikle kullanıcıdan istek gelmesini bekledikleri, kullanıcıların kütüphane kaynaklarını yeterince tanımadıkları ve onlardan yeterince yararlanamadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, kullanıcıların hepsi kullanıcı eğitiminin yararlı olacağına inandıklarını belirtmişlerdir. Elde edilen bu sonuçların değerlendirilmesiyle araştırmanın başında öne sürülen 'Türkiye'de özel kütüphanelerde kullanıcının eğitilmesi gerektiği* hipotezi doğrulanmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known a fact that all kinds of information sources rapidly increase in the world. It requires to have some skills acquired in order to find use the necessary information among resources increasing with such speed. The aim of this study is not only to underline the necessity of user training program of special libraries but also is to develop an exemplary user training program to special libraries in Turkey. This study undertakes the analysis of six special libraries in Ankara. In order to get the necessary information on the characteristics of these libraries and their users the questionnaire have been applied at two steps. The results of the questionnaire have revealed that systematical training programs are not given in these libraries, that librarians expects request from users, that users are not familiar with the library resources and that they can not use the sources sufficiently. Furthermore, all the users state that they believe the user's training will be useful. So what we have proposed at the beginning of our study that the users of special libraries in Turkey should be subjected to the user training program, has been verified.