Self-efficacy perceptions of non-native English speaking teachers of English as a foreign language
Anadili İngilizce olmayan İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik algıları
- Tez No: 770900
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dillerin küresel değişimlerden etkilenmesi kaçınlmaz bir durumdur çünkü diller insanlar arası iletişimi sağlayan başlıca etkendir. Yıllar boyunca yaşanan küresel değişimlerin sonucunda dünya dili olarak İngilizce kabul edilmiştir. Bunun sonucunda dünyadaki gelişmelere uyum sağlamak için İngilizce öğrenmek ve öğretmek bir zorunluluk halini almıştır. Bu çalışmanın amacı, anadili İngilizce olmayan İngilizce öğretmenlerinin yabancı dil olarak İngilizce'ye ilişkin öz yeterlik algılarını Türkiye bağlamında araştırıp yaşadıkları kaygının öğretmenlik becerilerini nasıl etkilediğini incelemektir. Bu çalışmada, eşzamanlı iç içe karma yöntem kullanılmıştır. Bu çalışmada 2021-2022 eğitim öğretim yılında Türkiye'deki 125 İngilizce öğretmeninden nicel veriler toplanmıştır. Araştırmada nitel veri elde etmek için 2021-2022 eğitim öğretim yılında Türkiye'de görev yapan 20 İngilizce öğretmeni çalışma grubuna dâhil edilmiştir. Nicel verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, betimsel istatistikler; nitel veri analizi için betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin öz yeterlik algılarının orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada erkek öğretmenlerin öz yeterlik algılarının kadın öğretmenlere göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik algılarının yurt dışında bulunma durumuna, eğitim düzeyine, yaş aralığına, öğretim kademesine ve mesleki deneyime göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma anadili İngilizce olmayan İngilizce öğretmenleri için çeşitli çıkarımlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Global changes inevitably affect languages because languages are the main factor that provides communication between people. As a result of global changes over the years, English has been accepted as a world language. With this, learning and teaching English has become necessary to adapt to the developments all around the world. The study examines the self-efficacy perceptions of non-native English speaking teachers (NNESTs) of English as a Foreign Language (EFL) in Turkey and how their anxiety about their experience affects their teaching skills. In this study, the concurrent embedded mixed design was used. The quantitative data were collected from 125 NNESTs in Turkey during the 2021-2022 academic year. For qualitative data in the study, 20 English teachers working in Turkey were included in the study group in the 2021-2022 academic year. Descriptive and differential statistics were used in quantitative data analysis; the descriptive analysis technique was used for qualitative data analysis. As a result of the study, it was concluded that the teachers' self-efficacy perceptions were at a medium level. The study concluded that male teachers' self-efficacy perceptions were higher than female teachers. The study determined that the self-efficacy perceptions of English teachers did not differ significantly according to their state of being abroad, education level, age range, a teaching degree, and teaching experience. This study contains several implications for NNESTs.