Hilâl-i Ahdar Gazetesinin transkripsiyon ve değerlendirilmesi (1.cilt)
Transcription of Hilâl-i Ahdar Mecmuası volume I
  1. Tez No: 770903
  2. Yazar: UFUK GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KEÇECİ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
İçki, insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe dayanmaktadır. Birçok medeniyet alkollü içecekleri tüketmiş bunun yanında kimi medeniyetler ise içkiyi kutsal saymışlardır. Türkler, sarhoş edici özelliğinden dolayı eğlence alemlerinin vazgeçilmezi olan içkiyi kımız şeklinde tüketmiştir. Birçok devlet içkinin maddi ve manevi zararlarına karşı tedbirler almaya çalışsa da ekonomik kaygılar nedeniyle başarılı olamamıştır. Bu anlamda sağlığı tehdit edici içki ve bütün bağımlılıklara karşı yapılan mücadele, herhangi bir ekonomik kaygı gütmeyen sivil toplum ve dernekler tarafından yapılmıştır. Bu çalışmamızda ilk adıyla“Hilâl-i Ahdar Cemiyeti”olan günümüzde de“Yeşilay Derneği”olarak misyonuna devam eden kuruluşun çıkardığı“Hilâl-i Ahdar”gazetesi 1. cilt transkripsiyonu yapılmış ve içerdiği konular hakkında bilgiler verilmiştir. Hilâl-i Ahdar gazetesinin transkripsiyonunu yaptığımızda gazetenin sadece içki ve diğer bağımlılıklarla ilgili değil toplum sağlığını ilgilendiren bütün konularda eğitici bilgiler içerdiği görülmüştür. Bu çalışmada incelenen gazetenin, yalnız bağımlılıklarla mücadelede değil günümüzdeki toplum sağlığı dergileri gibi değerlendirilmesinin mümkün olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Alcohol is as old as human history. Many civilizations have consumed alcoholic beverages, and some civilizations have considered the drink sacred. The Turks consumed the drink in the form of kumiss, which is indispensable for entertainment due to its intoxicating feature. Although many states have tried to take measures against the material and moral damages of alcohol, they have not been successful due to economic concerns. In this sense, the fight against health-threatening alcohol and all addictions has been made by non-governmental organizations and associations without any economic concerns. In this study, the first volume of the“Hilal-i Ahdar”newspaper published by the organization, which was originally known as the“Hilâl-i Ahdar”Society, and which continues its mission as the“Yeşilay Association”today, was transcribed and information was given about the subjects it contains. When we transcribed the Hilal-i Ahdar newspaper, it was seen that the newspaper contained educational information not only on alcohol and other addictions, but also on all issues concerning public health. It is thought that it is possible to evaluate the newspaper examined in this study not only in the fight against addictions but also as today's public health magazines.