Büyük ölçekli (Trol-Gırgır) balıkçı gemilerinde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety on large-scale (Trawl- Purse seine) fishing vessels
  1. Tez No: 770929
  2. Yazar: İBRAHİM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖZEKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ülkemiz, Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz gibi büyük denizlere kıyısı olan bir kara parçası üzerindedir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizini sınırları içerisinde barındırmaktadır. Karadeniz ve Marmara Denizi arasında İstanbul Boğazı; Marmara Denizi ve Ege Denizi arasında bağlantı sağlayan Çanakkale Boğazı da ülkemiz sınırları içerisindedir. Ülkemizin bu kadar çeşitli özellikteki denize kıyı olması balık çeşitliliği yönünden oldukça zengin olmasını sağlamaktadır. Balıkçılık, ister endüstriyel ister geleneksel olsun çalışma koşulları düşünüldüğünde en zor ve tehlikeli sektörlerden biridir. İstatistiksel olarak bakıldığında geleneksel balıkçılıkla uğraşanlar sektörün %70'inden fazlasını oluştururken endüstriyel balıkçılar pazara sunulan balığın %80'ini oluşturmaktadır. Endüstriyel balıkçılık kullanılan ekipmanlar ve araçlar nedeniyle yaşanan kazalar, yaralanmaların boyutunu artırmaktadır. Avcılığın önemli bir kısmı trol ve gırgır gemileriyle yapılmaktadır. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ülkemizde 20/06/2012 tarihinde TBMM tarafından kabul edilmiş, 30/06/2012 Tarihli 28339/5/52 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanun ile ülkemizdeki işveren ve çalışanlar bilinçlendirilerek daha sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı yaratmak amaçlanmıştır. Ülkemiz iş kazası yaşanma sayısı ve kazalardan kaynaklanan işgünü kaybı sayısında Avrupa standartlarının üzerindedir. Bu sayıları makul seviyelere çekmek için sağlıklı bir güvenlik kültürü oluşturulmalıdır. Güvenlik kültürünü oluşturmuş toplumlar iş kazası yaşama ihtimallerini büyük ölçüde azaltmış durumdadır. Güvenlik kültürü oluşturmak için toplumda bulunan tüm organlar yaşadıkları en ufak ramak kala olayları bile raporlayarak çözüm için raporlar doğrultusunda önlem alınmalıdır. Bu çalışmada büyük ölçekli (trol-gırgır) balıkçı gemilerinde yaşanan kazalar ile ilgili veriler ortaya konulmuştur. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde bu sektörde yaşanan olaylar değerlendirilmiştir. Sektörde yaşanması muhtemel tehlikeler belirlenerek oluşan problemlerin azaltılması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada mevzuattaki eksiklikler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada tespit edilen eksiklikler giderilerek ve mevzuata yeni kanunlar eklenerek sektörde yaşanabilecek kazaların önüne geçilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye stands on a landmass that has coasts to large seas such as Black Sea, Aegean Sea and Mediterenean Sea. And also includes The Marmara Sea, which is an inland sea, within its borders. Bosphorus between the Black Sea and the Sea of Marmara; The Dardanelles Strait, which connects the Marmara Sea and the Aegean Sea, is also within the borders of our country. The fact that our country has such a diverse coastline to the sea makes it very rich in terms of fish diversity. Fishing, whether industrial or traditional, is one of the most difficult and dangerous sectors when considering working conditions. Statistically, traditional fishermen account for more than 70% of the sector, while industrial fishermen account for 80% of the fish offered to the market. Accidents due to equipment and tools used in industrial fishing increase the extent of injuries. An important part of hunting is done with trawlers and purse seine vessels. Occupational Health and Safety Law No. 6331 was accepted by the Grand National Assembly of Türkiye on 20/06/2012 and entered into force after being published in the Official Gazette No. 28339/5/52 dated 30/06/2012. With this law, it is aimed to create a healthier and safer working environment by raising the awareness of employers and employees in our country. Our country is above European standards in the number of occupational accidents and the number of workdays lost due to accidents. To bring these numbers to reasonable levels, a healthy safety culture must be established. Societies that have created a safety culture have greatly reduced the possibility of occupational accidents. In this project, data on accidents on large-scale (trawl-purse) fishing vessels are presented. The events in this sector have been evaluated within the framework of the Occupational Health and Safety Law No. 6331. It is aimed to reduce the problems that occur by determining the possible dangers to be experienced in the sector. In the study, the deficiencies in the legislation were tried to be determined. It has been concluded that accidents that may occur in the sector can be prevented by eliminating the deficiencies identified in the study and adding new laws to the legislation.