Adana ve civarında buğday yetiştirilen alanlarda arpa sarı cücelik hastalığıyla ilişkili virüslerin (Barley Yellow Dwarf Virus, BYDV)'nün saptanması ve karakterizasyonu
Determination and characterization of Barley Yellow Dwarf Virus, BYDV in wheat-growing land in Adana and of its around
  1. Tez No: 770928
  2. Yazar: NURİ ÇETİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Buğday birçok bölgede insanoğlunun temel besin kaynağıdır. Son birkaç yılda ülkemiz buğdaylarında, özellikle Trakya Bölgesinde Arpa sarı cücelik virüs (Barley Yellow Dwarf Virus, BYDV) hastalığı ciddi epidemiler yapmış ve önemli oranlarda ürün kaybına neden olmuştur. Adana'da 2018 üretim yılında yürütülen bu çalışmada buğday tarımı yapılan ilçelerde BYDV hastalık etmeninin durumunu saptamak amacıyla survey çalışmaları yapılmıştır. Yapılan survey çalışmalarında, toplanan örnekler antiserumu mevcut olan, buğdaygillerde zararlı virüslere karşı, DAS-ELISA ve tüm örnekler moleküler yöntemlerden Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR; Polymerase Chain Reaction, PCR) ile testlenmiştir. Çalışmada biyolojik, serolojik ve moleküler yöntemler sonucunda toplanan örneklerde 16 BYDV-PAV ve 12 BYDV-MAV ve 4 örnekte karışık enfeksiyon, buğday (Triticum aestivum L.), arpa (Hordeum vulgare L.), yulaf (Avena sativa L.) ve kanyaş yabancı otlarında (Sorghum halepense) saptanmıştır. Çalışmada örneklere ait PZR ürünlerinin DNA dizileri elde edilmiş, DNA dizilerine dayalı olarak yapılan filogenetik analizler sonucunda, Türkiye'de saptanan BYDV hastalık etmeninin BYDV-PAV ve BYDV-MAV hastalıları dünyada bulunan diğer ırklar ile akrabalık dereceleri de ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Wheat is the main source of human food in many regions. Over the past few years, Barley Yellow Dwarf Virus (Barley Yellow Dwarf Virus, BYDV) has caused serious epidemics in wheat in our country, especially in the Thrace region, and has led to significant production losses. In this study, which was conducted in Adana in production year 2018, survey studies were conducted to determine the status of the BYDV disease agent in wheat-growing areas. In review studies, collected samples were tested by DAS-ELISA and all samples by molecular polymerase chain reaction (PCR; polymerase chain reaction verified by PCR) methods. In samples taken as a result of biological, serological and molecular methods, strains BYDV-PAV 16 of and BYDV-MAV 12 of the mix enfections 4 pathogen were found in wheat (Triticum aestivum L.), barley (Hordeum vulgare L.), oats (Avena sativa L.) and Sorghum halepense. DNA sequences of PCR products were obtained and phylogenetic analyz based on DNA sequences was carried out. The degree of relatedness of the PAV and MAV strains of the BYDV disease agent found in Turkey was compared with other suchs found in the world.