Design and integration of full flight stabilized spherical simulator
Dengelenmiş küresel tam uçuş simülatörünün tasarımı ve entegrasyonu
- Tez No: 770977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD GÖV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte simülatörlerin kullanım alanları da artmakta ve çeşitlenmektedir. Simülatörler her sektörde kendine yer bulabildiği gibi havacılık ve uzay çalışmalarında da büyük rol oynamaktadır. Uçuş simülatörleri, hava aracının uçuşunu ve uçtuğu ortamı yapay olarak yeniden yaratan cihazlardır. Uçağın modellenmesi sırasında uçağın dinamikleri göz önünde bulundurularak uçuş sistemleri ve türbülans gibi dış etkiler uçuş simülatörleri tarafından simüle edilebilen unsurlar arasındadır. Uçak tasarımı ve araştırma geliştirme çalışmaları uçuş simülatörlerinin kullanım amaçları arasında yer alsa da uçuş simülatörlerinin yaygın kullanım alanı pilot eğitimidir. Ayrıca gerçek hayatta uygulanması zor ya da imkânsız olan motor arızası, zorlu hava koşulları gibi belirli senaryoların çalışılması için de uçuş simülatörlerinin kullanımı güvenli ve maliyet etkin bir çözümdür. Simülatörlerin temel amacı, bilgisayar ortamında oluşturulan uçuş senaryolarının kullanıcıya gerçekçi bir şekilde hissettirilmesidir. Bu çalışmada, yeni bir küresel uçuş simülatörü tasarlanmış, imal edilmiş ve küresel uçuş simülatörünün doğrusal olmayan dinamiği Newton-Euler yöntemi kullanılarak matematiksel olarak modellenmiştir. Elde edilen matematiksel model, küresel uçuş simülatörü için kontrolör tasarımında kullanılmıştır. Kontrolör tasarımında kutup yerleştirme yöntemi ve doğrusal kuadratik regülatör yöntemi (LQR) seçilmiş ve bu yöntemler karşılaştırılmıştır. Sistemin matematiksel simülasyonu SIMULINK ortamında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the development of technology, the usage areas of simulators are increasing and diversifying. As simulators can find a place in every sector, they also play a major role in aviation and space studies. Flight simulators are devices that artificially recreate the flight of the aircraft and the environment in which it flies. External effects such as flight systems and turbulence are among the elements that can be simulated by flight simulators, taking into account the dynamics of the aircraft during the modelling of the aircraft. Although aircraft design and research and development studies are among the purposes of flight simulators, the widespread use of flight simulators is pilot training. Since flight training is risky and costly in terms of safety, flight simulators are frequently used in pilot training. In addition, the use of flight simulators is a safe and cost-effective solution for the study of certain scenarios such as engine failure and difficult weather conditions, which are difficult or impossible to implement in real life. The main purpose of simulators is to make the user feel the flight scenarios created in the computer environment in a realistic way. In this study, a new spherical flight simulator was designed and manufactured, and the nonlinear dynamics of the spherical flight simulator was modelled mathematically using the Newton-Euler method. The obtained mathematical model is used in the controller design for the spherical flight simulator. In the controller design, pole placement method and linear quadratic regulator method (LQR) are selected and these methods are compared. The mathematical simulation of the system was performed in SIMULINK environment.